Stiglitz: Ekonomide V şeklinde toparlanma fantezi

Korona salgınının tetiklediği ekonomik krizin başlangıcında çoğu analistin V şeklinde bir toparlanma tahmininde bulunduğunu belirten Nobel ödüllü ekonomist Stiglitz, "Bu çekici bir fikirdi. Fakat şimdi temmuz ayındayız ve V şeklinde bir toparlanma büyük ihtimalle fantazi" dedi.

DUVAR – Küresel piyasalar, korona virüsü salgınında ikinci dalga endişesini fiyatlamaya başlarken, ekonomide de işler beklendiğinden daha kötü seyrediyor. Columbia Üniversitesi Profesörü Joseph Stiglitz, salgının eşitsizliği daha da artırabileceği uyarısında bulundu. Nobel ödüllü ekonomist, “Makineler virüs kapmayacağı için işverenler için çok daha çekici hale gelecekler. Özellikle de görece kalifiye olmayan emek gerektiren sektörlerde…” değerlendirmesinde bulundu.

Stiglitz, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ve merkezi Prag’da bulunan medya analiz sitesi Project Syndicate için “Post-Kovid Öncelikleri” başlıklı bir makale kaleme aldı. Stiglitz, makalesinde, virüs kontrol altına alınana kadar ekonomik toparlanma olamayacağını belirterek, “Sağlık krizine cevap verilmesi politika yapıcılar açısından en büyük öncelik” ifadesini kullandı.

Salgının ardından yeni dönemde uygulanacak politikalara da işaret eden Stiglitz, “En çok muhtaç durumda olanların korunmasına yönelik politikalar, gereksiz iflasların önüne geçilmesi için sağlanacak likidite, çalışanlar ve şirketler arasındaki bağların korunması zamanı geldiğinde yeniden hızlı bir başlangıç yapılması için gerekli olacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Krizin başlangıcında çoğu insanın hızlı ve V şeklinde bir toparlanma tahmininde bulunduğunu aktaran Stiglitz, “Bu çekici bir fikirdi. Fakat şimdi temmuz ayındayız ve V şeklinde bir toparlanma büyük ihtimalle fantazi” dedi.

‘HARCAMALAR ÖNCELİKLERİ YANSITMALI’

Koronavirüsün uzun süre var olmaya devam etmesinin olası olduğunu vurgulayan Stiglitz, “Harcamalarımızın önceliklerimizi yansıtması gerekir. Salgın geldiğinde, Amerikan toplumu ırksal ve ekonomik eşitsizlik nedeniyle bölünmüştü” tespitinde bulundu.

Stiglitz ayrıca yeni dönemde büyük kamu harcamaları yapıldığını, yatırım yapılan şirketlerin sosyal ve ırksal adalete katkıda bulunması, sağlık sistemini güçlendirmesi, daha yeşil ve çevreci bir ekonomiyi desteklemesi gerektiğini belirterek, halkın bunu talep etmeye hakkı olduğunu ifade etti.
(AA)