BDDK: Kredi öteleme talepleri karşılanmalı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalardan, vade tarihi yıl sonuna kadar olan ödemelere ilişkin öteleme taleplerini kabul etmesini istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgını nedeniyle bankalar, yüksek seviyeden faiz işleterek mart ayından itibaren kredi kartı ve kredi ödemelerini 3 ay ötelerken, bu sürenin dolmasının ardından BDDK'den bir açıklama daha geldi. BDDK, müşterilerin limitlerine bloke konulması konusunda da uyarıda bulundu.

BDDK, salgın sonrası normalleşme döneminde finansal kurumlara bireysel ve ticari müşterilere kolaylık sağlayacakları konuları bildirdi.

BDDK açıklamasında, "Bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme talepleri karşılanmalı. Mevcut kredi limitlerine haklı ve somut gerekçeler olmaksızın bloke konulmamalı, limitlerin kullanıma hazır tutulmasına özen gösterilmeli. Kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin talebi doğrultusunda tahsilat geçici bir süreyle ertelenmeli, makul ve somut gerekçeler olmaksızın kredi kartı limitleri kısıtlanmamalı. Mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmemeli" denildi.

(ANKARA-AA)

Etiketler BDDK banka kredi öteleme