Emlakta en hızlısı İstanbul, en yavaşı Artvin

Gayrimenkul araştırmasına göre İstanbul'da bir gayrimenkul ortalama 18 yılda el değiştiriyor. 25 yılla Kocaeli, 26 yılla da Kilis bu kenti takip ediyor.

DUVAR – Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Teknopark tarafından oluşturulan İnovasyon ve Bilim Araştırma Grubu tarafından oraya konulan “Gerçekleşen İşlemler İl Parsel İşlem Döngüsü”ne göre, ticarete konu olan gayrimenkullerin el değiştirme hızını ölçen “Gayrimenkul Döngü Hızı” ile ilgili çalışmalardan ilk bulgular elde edildi.

Araştırma, Türkiye genelinde yaklaşık 200 milyon tapu ve ortalama 2 milyon işlem hacmi incelenerek yapıldı.

GABORAS’tan yapılan açıklamaya göre kamu bankalarının düşük faizli konut kredisinin etkisiyle haziranda 93 bin 704 kont satıldı. 285 milyon dolarla en çok konut satışı yapılan il İstanbul oldu. İstanbul’da 18 yılda bir ticarete konu tüm gayrimenkuller işlem döngüsüne konu oluyor. İstanbul’un ardından döngü hızı yüksek iller arasında 25 yılla Kocaeli ikinci sırada, 26 yılla Kilis üçüncü sırada yer alıyor. Döngü hızı yüksek diğer iller ise Yalova 27 yıl, Gaziantep 27 yıl, İzmir 32 yıl, Adana ve Ankara 36 yıl şeklinde sıralandı.

Gayrimenkulünü en uzun süre kullanan ve döngü hızının en düşük olduğu il ise 173,5 yıl ile Artvin oldu. Gayrimenkul el değiştirme hızının 100 yıldan uzun olduğu görülen diğer iller arasında ise Gümüşhane, Rize, Kütahya ve Erzurum yer aldı.

GABORAS Üst Yöneticisi (CEO) Kurtuluş Altun, el değiştirme hızında İstanbul’u büyük bir sanayi alanını bünyesinde barından Kocaeli takip ettiğini belirterek, “Sanayi ile likiditasyon akışı gayrimenkul yatırım iştahını artırıyor” ifadesini kullandı.
(İSTANBUL-AA)