Mahfi Eğilmez yazdı: Can sıkıcı bir dış borç hesabı

İktisatçı Mahfi Eğillmez, ekonomideki son dönem göstergelerinde ilginç sonuçlar ortaya çıktığını yazdı. Eğilmez, "Örneğin TL’nin dış değer kaybı enflasyondan yüksek olduğunda satın alma gücüne göre hesaplanan GSYH’si hızla artıyor. Tersi olur da enflasyon dış değer kaybından yüksek olursa bu kez cari fiyatlarla GSYH’si artıyor. Her ikisi de gerçek durumu değil sanal durumu gösteriyor" dedi.

DUVAR – Eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Mahfi Eğilmez, Türkiye ekonomisindeki ilginç sonuçlar ortaya çıktığına dikkat çekerek, Türk Lirası’nın dış değer kaybı ile enflasyon ve dış borç stoku ile dış borç yükü arasındaki ilişkiye dair göstergelere dikkat çekti.

Eğilmez kişisel web sitesinde yayınladığı ‘Can sıkıcı bir dış borç hesabı’ başlıklı yazının bir bölümü şöyle:

Türkiye ekonomisinde son dönemlerde ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Örneğin TL’nin dış değer kaybı enflasyondan yüksek olduğunda satın alma gücüne göre hesaplanan GSYH’si hızla artıyor. Tersi olur da enflasyon dış değer kaybından yüksek olursa bu kez cari fiyatlarla GSYH’si artıyor. Her ikisi de gerçek durumu değil sanal durumu gösteriyor.

Bir başka ilginçlik dış borç stoku azaldıkça dış borç yükü artıyor. Dış borç stoku kamu kesiminin, TCMB’nin ve özel kesimin mevcut dış borçlarının toplanmasıyla bulunan büyüklüğü ifade ediyor. Dış borç stoku dolarla ifade ediliyor. Bunu dolar cinsinden hesaplanan GSYH’ye böldüğümüzde dış borç yükü ortaya çıkıyor:

Dış Borç Yükü = Toplam Dış Borç Stoku / GSYH

Asıl düşüş özel kesim dış borç stokunda görülüyor. Son 4 yılda özel kesim dış borç stoku 63,3 milyar dolar (yüzde 20) azalmış. Buna karşılık kamu kesimi ve TCMB’nin dış borç stokunda toplam 39,6 milyar dolar artış olmuş. Türkiye geneline baktığımızda toplam dış borç stokunun son dört yılda düzenli olarak gerilediğini görüyoruz. Son dört yıldaki gerileme yüzde 5,2 olmuş.

 

YAZININ TAMAMI