Dolar güne yatay seyirden başladı

Euro 7,69 liradan güne açarken, dolar yatay seyirde. Gram altın ise 390 liradan satılıyor.

DUVAR – Küresel piyasalar Covid-19 salgınına ilişkin endişelere karşın, merkez bankalarının teşvikleri ve beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin desteğiyle pozitif bir seyir izliyor.

ABD
ABD’de dün açıklanan verilere göre, ülkede bekleyen konut satışları, mayısta aylık yüzde 44,3 artarak rekor seviyede yükseliş kaydetti. Veri sonrası Dow Jones endeksi yüzde 2,32, S&P 500 endeksi yüzde 1,47 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,20 değer kazandı.

Analistler, ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Jerome Powell’ın, bugün Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Gözetimi Yasasına ilişkin sunum yapacağını belirterek, yayımlanan sunum metninde, ekonominin önündeki yolun “olağanüstü” bir şekilde belirsiz ve büyük ölçüde virüsün kontrol altına alınmasındaki başarıya bağlı olduğunun vurgulandığını söyledi.

AVRUPA
Avrupa borsalarında da dün yükseliş eğilimi öne çıktı. Almanya’da enflasyonun yıllık yüzde 0,9 ile beklentilerin üzerine çıkmasına karşın DAX endeksi yüzde 1,18, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,08 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,73 değer kazandı.

ASYA
Bugün, Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nde (UHK) yapılan oylamada Ulusal Güvenlik Yasası’nın, oy birliğiyle kabul edilmesi haberleri sonrası Asya borsalarının ABD ve Avrupa borsalarına paralel pozitif bir seyir izledikleri görülüyor.

Çin’de açıklanan Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin, hem imalat hem de hizmet sektöründe genişlemeye işaret etmesinin ardından Şanghay bileşik endeksi yüzde 1 değer kazancıyla 2.988 seviyesinde bulunuyor. Japonya’da açıklanan sanayi üretimindeki yüzde 8,4’lük daralmaya karşın Nikkei 225 endeksi de yüzde 1,9 artış kaydetti.

TÜRKİYE
Dün açıklanan ekonomik güven endeksinin, haziranda 73,5’e çıkmasının yanı sıra bankacılık sektörünün mayıs itibarıyla net kârının 27 milyar 328 milyon liraya ve sermaye yeterliliği standart oranının yüzde 19,44’e yükselmesi Borsa İstanbul’da alımların güçlenmesini sağladı.

BIST 100 endeksi, dün yüzde 1,02 değer kazanarak günü 115.843,01 puandan tamamlarken, 6,85’den kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,85 seviyesinde işlem görüyor.

Euro 7,69, gram altın 390, çeyrek altın 641 liradan el değiştiriyor.
(AA)