Emekliler: İkramiyeler enflasyona endekslensin

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, salgın sürecinde emeklilerin zor günler yaşadıklarını ve emekli ikramiyelerinin enflasyona endekslenmesi gerektiğini söyledi. 1 milyondan fazla üyesi olan dernek, emekliler için sosyal destek paketi beklediklerini de açıkladı.

DUVAR – Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), Ramazan ve Kurban bayramlarında aldıkları 1000 lira ikramiyeye zam yapılmasını, ikramiyelerin enflasyona endekslenmesini talep ediyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün emekli olduğu gün olan 30 Haziran’ı hem kutlama hem de sorun ve talep dillendirme günü olarak kutlayan emekliler bu yıl kitlesel kutlama yapmasa da zam talebini sosyal medyadan duyuracak. 1 milyonu aşkın üyesi olan dernek, salgın nedeniyle kitlesel kutlama yapmayacak, sosyal medya üzerinden etkinlikler düzenleyecek.

‘MUTLU EDECEK ADIMLAR BEKLİYORUZ’

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, korona salgınından en olumsuz etkilenen kesimin emekliler olduğunu belirtti ve salgına karşı alınan tedbirler kapsamında emeklilerin haftalarca evlerinden çıkamadığını hatırlattı. Emeklilerin tedbir kurallarına tam uyduğunu ve salgın sürecinde hem ekonomik hem de psikolojik olarak zor günler yaşadıklarını söyleyen Ergün, “Emekliler olarak hükümetten bizi mutlu edecek yeni adımlar bekliyoruz” dedi.

Anayasanın 10’uncu maddesindeki “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz” ifadelerinin yaşlılar için pozitif ayrımcılık içerdiğini vurgulayan Ergün, şöyle devam etti:

“Anayasamızın tanımladığı pozitif ayrımcılık olanakları değerlendirilerek emeklilerimiz ve yaşlılarımız için de bir sosyal destek paketi açıklanmasını istiyoruz. Bu pakette, bayram ikramiyelerinin enflasyona endekslenmesi, intibak hakkının verilmesi, ek ödeme oranlarının yüzde 4-5’ten yüzde 8-10’a çıkarılması, sağlıkta ek ödemelerin kaldırılmasına yer verilmeli. Doğrudan ekonomiye yansıyacak bu adımlar sadece emeklilerimize değil, ekonomimizin çarkları içerisinde küçük esnaf başta olmak üzere tüm kesimlere can suyu olacak ve piyasaları canlandıracaktır.” (ANKARA/AA)