Gram altın 380 lirayı aştı

Altın fiyatları yükselişte: Çeyrek altın 625 lira, Cumhuriyet altını 2550 liradan satılıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 381 liradan işlem görüyor. Geçen hafta 370 liraya inen gram altın dün 380 liradan günü kapatmıştı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, saat 11.10 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 381 lira seviyesinde seyrediyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 625 lira, Cumhuriyet altını da 2.550 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, önceki kapanışa göre yüzde 0,1 artışla 1728 dolar seviyesinde bulunuyor.

SALGIN ENDİŞESİ ALTINI DESTEKLİYOR

Analistler, merkez bankalarının ekonomiyi desteklemek için attığı adımları sürdürdüğünü belirterek, korona virüsü salgınına ilişkin artan endişelerin de altının ons fiyatını desteklediğini kaydetti.

Merkez bankalarının finansal istikrarı korumak için attığı adımlara bugün İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) da katılmasının beklendiğine işaret eden analistler, BoE kararlarının yanı sıra bugün ayrıca Avrupa Merkez Bankası'nın ekonomik bülteni ve ABD'de haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini söyledi.

BoE'nin yüzde 0,10 olan politika faizini sabit tutması ve varlık alım programını artırması bekleniyor.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1710 doların destek olarak öne çıktığını, gram altında ise 375-385 lira bandının izleneceğini belirtti.

(AA)