Tesla dünyanın en değerli otomobil firması oldu

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, hisse değerindeki artışla Toyota'yı geçerek dünyanın en değerli otomobil üreticisi oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, borsadaki hisse senedi fiyatının 1000 doları geçmesi sonrası dünyanın en değerli otomobil firması oldu.

Euronews'in haberine göre, bu gelişmeyle birlikte Tesla şirketinin toplam değeri 190 milyar doları geçti ve 182 milyar dolar değerinde olan Japon otomobil devi Toyota'yı geride bıraktı.

Şirketin kurucusu ve üst düzeye yöneticisi (CEO) Elon Musk'ın Tesla'nın geliştirdiği elektrikli tır modeli Semi'nin seri üretime geçeceği haberini verdikten sonra firmanın borsadaki hisse senedi fiyatları büyük bir yükseliş gösterdi.

Tesla hisseleri 10 Haziran tarihinde yüzde 7.6 değer kazanarak 1.011.65 dolara kadar yükselirken şirketin değeri Ford, General Motors, Honda ve Fiat Chrysler gibi otomobil devlerinin toplam değerinden bile daha yüksek noktaya ulaştı.

Tesla'nın hisse senetleri korona virüsü (Covid-19) salgını sonrası durgunluk belirtileri gösteren ABD ekonomisi ve borsalarında yükseliş gösteren ender firmalardan oldu.