Tekstil devi İnditex ilk kez zarar açıkladı

Tekstilde dünyanın da en büyükleri arasında yer alan İnditex'in satışları, korona salgını nedeniyle yüzde 44 düştü. Bünyesinde Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho ve Uterqüe markalarını barındıran firmanın 176 binden fazla çalışanı var.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İspanya'nın tekstil devi İnditex, salgınının etkisiyle tarihinde ilk defa zarar açıkladı. İnditex, 2020-2021 mali döneminin 1 Şubat- 30 Nisan'ı kapsayan ilk çeyreğinde 409 milyon euro zarar ettiğini duyururken, geçen yıl aynı dönemde 734 milyon euro kâr ilan etmişti.

Korana virüsü salgınının yarattığı olumsuzluklardan etkilenen İnditex'in satışları da ilk kez ekside kalırken, 3 milyar 303 milyon euroyu bulan yüzde 44'lük bir düşüş olduğu açıklandı.

İNTERNET SATIŞI YÜZDE 50 ARTTI

İnditex, internet satışlarında ise yüzde 50 artış kaydedildiğini duyurdu.

İspanyol şirketi ayrıca, 14 Temmuz'da yapılacak genel hissedarlar toplantısında, 2 Kasım'da yapılacak hisse başına brüt temettü dağıtımının 0,35 sent olması önerisinde bulunacağını belirtti.

Geçen yıl 0,88 sent olan temettü dağıtımında, sağlık ve onunla bağlantılı ekonomik krizden dolayı yüzde 60'a yakın bir düşüş öngörülmesi dikkati çekti.

Öte yandan İnditex, 2020-2022 planı çerçevesinde internet satışlarını güçlendirmek için 1 milyar euro, mağazalarının teknolojik alt yapıları için ise 1,7 milyar euro yatırım açıkladı.

TÜRKİYE'DE ÜRETİM YAPIYOR

Bünyesinde Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho ve Uterqüe markalarını barındıran, tüm dünyada 176 binden fazla çalışanı olan İnditex'in 96 ülkede 7 bin 400'den fazla mağazası bulunuyor.

İnditex, Türkiye'de de üretim yaparak, çok sayıda ana ve yan tedarikçi firmayla çalışıyor.

(AA)

Etiketler Zara zarar korona