Kapalı işletmelerin 'POS kullanım bedeli' isyanı

Bazı bankaların korona virüsü salgını nedeniyle kapalı olan işletmelerden POS aylık kullanım bedeli almaya devam ettiği öne sürüldü. Bu bedelin kimi işletmelerde bin lirayı bulduğu belirtilirken, bir esnaf bu duruma sosyal medyada paylaştığı bir mesajla tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de bankalar, POS cihazı ile yapılan her işlemden komisyon alıyor. Bunun yanı sıra bir de POS cihazı kullanan esnaftan aylık kullanım bedeli tahsil ediliyor. Bu bedel çalışılan banka sayısına göre değişiyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) geçtiğimiz aylarda konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Toplamda aylık 1000 TL'den fazla POS kullanım bedeli ödeyen iş yerleri var. Bankalar bu cihazlar aracılığıyla yapılan her satıştan komisyon adı altında kâr elde ederken, bir de her ay cihaz kullanım bedeli tahsil etmek adil bir uygulama değil" ifadelerini kullanmıştı. TESK söz konusu bedelin kaldırılmasını ve POS cihazı komisyonlarının aşağıya çekilmesini talep etmişti.

Korona virüsü salgını önlemleri nedeniyle Türkiye'de farklı sektörlerden çok sayıda işletme kapalı durumda. Gelir elde edemediği halde kira ödemek zorunda kalan birçok işletme ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Bu duruma rağmen bazı bankaların, işletmeleri kapalı olan esnaftan POS aylık kullanım bedeli almaya devam ettiği öne sürüldü. Sosyal medyada bu duruma isyan eden Aycan Çeki adlı işletme sahibi, 16 Mart'tan bu yana kapalı olan işletmesinin POS cihazları için aylık 210 TL kullanım bedeli ödediğini yazdı. Aycan Çeki bu duruma sosyal medya hesabından "Bu, ‘düşene bir tekme de ben atayım’ demektir. Bu bankayı herkes tanısın" ifadelerini kullanarak tepki gösterdi. (HABER MERKEZİ)