Fitch, İtalya'nın kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İtalya'nın kredi notunun BBB seviyesinden BBB- seviyesine düşürüldüğünü ve görünümünün durağan olduğunu duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya, korona virüsünün yol açtığı can kayıplarının yanısıra, ekonomik tabloyla da baş etmeye çalışıyor. Ülkeye bir kötü haber de Fitch Ratings'den geldi. Kuruma göre İtalya ekonomisi bu yıl yüzde 8 daralacak.

Açıklamada, İtalya'nın uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun "BBB" seviyesinden "BBB-" seviyesine indirildiği, görünümünün ise "durağan" olarak belirlendiği kaydedildi. Bu durumun, İtalya'nın kredi notundaki düşüşün Kovid-19 salgınının ülke ekonomisi ve mali durumu üzerindeki etkiyi yansıttığı ifade edildi.

Salgında ikinci bir dalga olması ve tecrit önlemlerinin yeniden başlaması durumunda, ekonominin bu yıl ve gelecek yıl daha çok zayıflayacağı da belirtildi.

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) varlık alımlarının İtalya'nın Kovid-19 salgınına karşı aldığı mali önlemleri kolaylaştıracağına dikkati çekilen açıklamada, bunun aynı zamanda borçlanma maliyetlerini kısa vadede düşük seviyelerde tutarak risklerin yeniden finansmanını hafifleteceği bildirildi.

(AA)

Etiketler fitch kredi