OPEC: Petrolün 40 dolar olmasını bekliyoruz

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı Arkab, petrolün varil fiyatının yılın ikinci yarısında 40 dolara çıkmasını beklediklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cezayir Enerji Bakanı ve OPEC Başkanı Muhammed Arkab, Cezayir devlet radyosuna yaptığı açıklamada, son günlerde Kovid-19 nedeniyle sert bir düşüşün yaşandığı petrol fiyatlarının ilerleyen günlerde toparlanmasını beklediklerini belirtti.

Arkab, OPEC üyesi ülkelerin üretimde kısıtlamaya gitme kararının uygulamaya konulmasıyla mayıs ve haziranda petrolün varil fiyatının 40 dolar seviyesine çıkacağı öngörüsünde bulundu.

Arkab, geçen haftaki büyük düşüşün ardından geçen günlerde petrol piyasasının olumlu sinyaller verdiğine de işaret etti.

ÜRETİM KISITLANDI

OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkeler, 10 Nisan'da yaptıkları anlaşmayla petrol üretiminde önemli bir kısıtlama kararı almıştı.

Buna göre, OPEC+ olarak bilinen grubun, günlük ham petrol üretim miktarını 1 Mayıs-30 Haziran arasında 10 milyon varile, 1 Temmuz-31 Aralık 8 milyon varile ve 1 Ocak 2021-30 Nisan 2022 arasında ise günlük 6 milyon varile düşürülmesi kararlaştırılmıştı.

Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda 21,7 dolardan işlem görüyor.

(AA)

Etiketler petrol OPEC varil