Türk-İş: İşten çıkarma yasaklansın

Türk-İş, korona virüsü salgını nedeniyle zorunlu olanlar dışında tüm işlerin iki hafta süreyle durdurulması çağrısı yaptı. Konfederasyon ayrıca salgın süresi boyunca işten çıkarmaların yasaklanmasını talep etti.
Türk-İş Başkanı Ergun Atalay

DUVAR – Türk-İş, Türkiye’de de hızla yayılan korona virüsü salgınına karşı hükümete yeni önlemler alınması çağrısı yaptı. Türk-İş Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Ergün Atalay, salgın nedeniyle çalışanların sağlığının ve ekonomik haklarının korunmasının hayati önemde olduğuna dikkat çekti.

“Çalışma hayatında alınacak ek tedbirler hem salgının yayılmasını engellemek hem de işçilerin ve tüm çalışanların sağlığını ve işini korumak açısından gereklidir. Salgını önleme konusunda kamu otoritelerinin gerek sosyal yaşam için gerekse işyerlerindeki üretim süreçlerini kapsayan iş sağlığı ve güvenliği için aldığı ve alacağı tedbirleri hayati önemde görüyoruz” diyen Atalay, konfederasyon olarak 3 maddelik bir tedbir önerisinde bulundu:

1-Covid-19 salgını süresince işten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Covid-19 salgınının yeni bir işsizlik dalgasına yol açmaması, işin ve işçinin gelir sürekliğinin sağlanması için Covid-19 ile mücadele döneminde işverenin iş sözleşmesini fesih imkânı askıya alınmalıdır.

2-Covid-19’a karşı mücadele kapsamında zorunlu ve acil mal ve hizmet üretimi hariç olmak üzere, en az 15 gün süreyle, bütün işlerin durdurulması işçilerin korunması ve salgının yayılma hızının önlenmesi için önem arz etmektedir.

3-İşten çıkarılmaların ve işlerin durdurulmasının yol açacağı gelir kaybına karşı İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları hızla devreye sokulmalı, işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için işçi açısından gerekli olan koşullar kaldırılmalıdır. Küresel salgın nedeniyle iş ve gelir kaybına uğrayan bütün işçilere işveren, İşsizlik Sigortası Fonu ve devlet tarafından gelir desteği sağlanmalıdır. İşten çıkarılmaların izlenmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde Üçlü Danışma Kurulu bileşimine uygun bir izleme ve denetim mekanizması kurulmalıdır.
(EKONOMİ SERVİSİ)