Piyasalar haftaya negatif başladı

Küresel piyasalarda, geçen hafta ekonomi teşvikleriyle etkili olan iyimserlik, korona virüsü salgınına ilişkin haber akışıyla törpülenirken, yeni haftanın açılışında Asya borsaları ve petrol fiyatlarında sert düşüşler görülüyor.

DUVAR – İstanbul serbest piyasada dolar 6,48, euro 7,19 liradan haftaya başladı.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 6,45, euronun satış fiyatı ise 7,10 lira olmuştu.

Gram altın 337, çeyrek altın ise 521 liradan satılıyor.

 

Piyasalar ise haftayı negatif açtı. Türkiye’de piyasa, güne 22 milyar 385,4 milyon lira eksi rezervle başladı. Bankaların serbest depo hesabı ise 25 milyar 15,3 milyon lira düzeyinde bulunuyor.

ABD’de geçen hafta genelinde, tarihte görülmemiş ekonomi teşviklerinin desteği ile borsalarda alıcılı bir seyir izlenirken, salgından etkilenen ve ölenlerin sayısındaki artış endişelerin devam etmesine neden oluyor. Salgında dünya genelinde vaka sayısının 700 bine yaklaşması ve ABD ile Avrupa’da yavaşlamayan artış sayısı, küresel ekonomi üzerindeki risklerin de devam etmesine neden oluyor.

Salgının sosyal etkisinin yanı sıra ekonomik aktiviteye olumsuz etkileri de geçen hafta açıklanan verilerle görülmeye başlandı.

ABD
ABD’de öncü bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) tarihinin en düşük seviyesine gerilerken, haftalık işsizlik başvuruları da rekor seviyeye çıktı. ABD’de cuma günü borsalarda yüzde 4 seviyesinde kayıplar yaşanırken, haftalık bazda ise yüzde 10’u aşan yükselişler görüldü.

AVRUPA
Avrupa tarafında, özellikle İtalya, İspanya ve İngiltere’de artan vaka sayılarına bağlı olarak artan endişeler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) destekleyici adımları ile hafifletilmeye çalışılıyor. Cuma günü Almanya’da DAX endeksi yüzde 3,68, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 5,25 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 4,23 değer kaybetti. Endekslerin haftalık getirisi ise ortalama yüzde 7 oldu. Avrupa finans piyasalarının geçen haftaki en önemli gündemlerinden biri de euro/dolar paritesindeki yüksek oynaklığın devam etmesi oldu. Parite, geçen hafta 1,06-1,12 bandında dalgalı bir seyir izlemesi sonrası haftalık bazda yüzde 4,1 yükseliş kaydederek 1,1138’den kapanış yaptı. Yeni haftanın açılışında ise yüzde 0,5 gerileyen parite, 1,1070 seviyesinde dengelendi.

ÇİN
Bugün, Çin Merkez Bankası’nın repo faizini 20 baz puan indirmesi ve likidite yönünden piyasaları desteklemesinin yanı sıra Japonya’da hükümetin “benzeri görülmemiş” teşvikler getirileceğini açıklamasına karşın Asya borsaları yeni haftaya negatif başladı. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 3,2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,9 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,3 düşüş kaydetti.

ASYA
Asya piyasalarında ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerle sert düşen Brent petrolün varil fiyatı ise geçen haftanın kapanışına göre yüzde 5 değer kaybederek 23,6 dolarla yaklaşık 17 yılın en düşük seviyesini gördü.

TÜRKİYE
Yurt içinde, cuma günü yüzde 3,72 değer kaybederek 88.125,04 puana inen BIST 100 endeksi, haftalık bazda ise yüzde 2,71 yükseldi. Analistler, bu hafta cuma günü açıklanacak enflasyon, yurt dışında ise çarşamba günü dünya genelinde yayımlanacak nihai PMI’lar ve cuma günü ABD’nin istihdam raporundaki verilerin takip edileceğini bildirdi.

Kovid-19 salgınına ilişkin haber akışının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 85.000 ve 82.500 seviyelerinin destek, 88.500 ve 92.000’in direnç konumunda olduğunu, dolar/TL’de ise 6,38-6,50 bandının izleneceğini ifade etti.
(AA)