Kredi ödemeleri öteleniyor

Kamudan sonra özel bankalar da kredi borcu tahsilatlarını öteledi. Süreler ise 3 ila 6 ay arasında değişiyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ziraat Bankası, 31 Mart'ta ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin ödemelerini öteleyecek. Banka, ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle yapılandırma sağlayacak.

Ayrıca, personel maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden ödeyen firmaların şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla gelecek 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilecek.

31 Mart'a kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

VakıfBank ise firmaların 30 Haziran'a kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacağını, işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacağını açıkladı.

İŞ BANKASI 3 AY ÖTELEYECEK

Özel bankalardan ise ilk adım İş Bankası'ndan geldi. Müşterilerin 30 Nisan'a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemeleri ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar ötelenecek.

Bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.

Akbank'dan da "Bireysel ve tüzel müşterilerimizin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenebilecek" açıklaması yapıldı.

Denizbank, QNB Finansbank da ödeme zorluğu çeken müşterilerin kredi ödemelerinin 3 ay süreyle ertelenebileceğini duyurdu. (AA)