Para politikalarına virüs ayarı

Merkez bankaları politikaları, koronavirüsü nedeniyle güncelleniyor. 2020'de faiz konusunda 'bekle-gör' temasını benimseyeceğine neredeyse kesin gözle bakılan Fed'in, koronavirüsü salgınından sonra 0,25 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Avrupa'da virüsün ekonomi üzerinde kısa vadeli etki yapacağı belirtilirken, Japonya Merkez Bankası ise tetikte.

DUVAR – Çin’den dünyaya yayılan koronavirüsü, küresel piyasalara da etki ediyor. Koronavirüsün (Kovid-19) küresel ticarete etkisine dair endişeler, merkez bankalarının gündemine yerleşti.

KAYIP 1 TRİLYON DOLARI BULABİLİR

Goldman Sachs, UBS, Macquarie Group, Morgan Stanley, Oxford Economics gibi önde gelen tahmin kuruluşlarının yanı sıra Fitch, Moody’s ve Standard & Poor’s (S&P) gibi kredi derecelendirme kuruluşları Çin’in ilk çeyrek büyümesine dair beklentilerini aşağı yönlü revize ettiği bu süreçte, ‘koronavirüsün pandemiye dönüşmesi durumunda küresel ekonomide 1 trilyon dolardan fazla kayba yol açabileceği’ dillendirildi.

Çin’in ilk çeyrekte büyümesinin ise yıllık bazda yüzde 4,5’lere gerileyebileceği dikkati çeken tahminler arasında yer alıyor. Bu noktada en iyimser tahminin ise yüzde 5,2 düzeyinde bulunduğu görülüyor. Son olarak Uluslararası Para Fonu (IMF), Kovid-19 salgını nedeniyle orta vadede küresel ekonomik büyümenin tarihi ortalamaların altında kalacağının öngörüldüğünü ve ekonomik görünüm üzerindeki aşağı yönlü risklerin hakim olmaya devam ettiğini duyurdu.

Piyasadaki panik havasını dağıtmak için Çin Merkez Bankası (PBoC) devreye girdi. Piyasaya önce 1,2 trilyon yuan likidite enjekte eden banka, 7 ve 14 günlük ters repo faiz oranlarında da indirime gitti. Banka daha sonra piyasaya 400 milyar yuanlık daha likidite sağladı. Son olarak PBoC, 1 yıl vadeli faizi 10 baz puan, 5 yıl vadeli faizi ise 5 baz puan indirerek sırasıyla yüzde 4,05 ve yüzde 4,75’e düşürdü.

JAPONYA TAKİPTE

Koronavirüsü salgınından en çok etkilenen ikinci ülke konumundaki Japonya Merkez Bankası (BoJ), henüz net bir adım atmazken, yakın takipte olduklarını ve gerekirse adım edecekleri mesajını verdi.

BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, yeni koronavirüsün Çin ve dünya ekonomisine etkisinin endişe kaynağı olduğunu belirterek, “Çin ekonomisinin global ekonomideki payı büyük. Bu nedenle virüsün etkileri büyük olabilir. Biz gerektirdiği takdirde tereddüt etmeksizin parasal gevşemeye gidebiliriz ama bunun için henüz çok erken” açıklamalarını yaptı.

FED’DEN BELİRSİZLİK VURGUSU

Koronavirüsü salgını ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 28-29 Ocak’taki faiz kararına ilişkin toplantısının tutanaklarına da yansıdı.  Tutanaklarda, koronavirüsü tehdidinin, küresel büyüme görünümüne yönelik yeni bir risk olarak takip edildiği belirtilirken, “Küresel büyümede istikrara ilişkin bazı bulgular var ancak koronavirüsü salgınının ortaya çıkmasıyla görünüme ilişkin belirsizlikler devam etmiştir. Koronavirüsü tehdidi, insanların yanı sıra, küresel büyüme görünümüne yönelik de yetkililerin yakından takip edilmesi konusunda anlaştığı yeni bir risk olarak ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı.

Salgın, Fed’in 28-29 Ocak’taki faiz kararı sonrasında açıklamalarda bulunan Başkan Jerome Powell’ın konuşmalarına da yansımıştı. Virüsün ‘son derece ciddi bir mesele’ olduğuna işaret eden Powell, salgının özellikle Çin’in ekonomik büyümesi üzerinde bozulmaya neden olabileceği konusunda uyardı.

Analistler, 2020’de faiz konusunda ‘bekle-gör’ temasını benimseyeceğine neredeyse kesin gözle bakılan Fed’in, koronavirüsü salgınından sonra 0,25 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesinin beklendiğine işaret ediyor.

ECB’DEN BELİRSİZLİK VURGUSU

Koronavirüsü kapsamında Avrupa Merkez Bankası’dan da (ECB) açıklamalar geliyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, yeni tip koronavirüs salgının küresel ekonomik belirsizliğe katkıda bulunduğunu ifade etti.

Lagarde, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı tehdidi azalmış gibi görünse de koronavirüsün yeni bir belirsizlik katmanı eklediğine vurgu yaparken, ECB Başekonomisti Philip Lane de yeni tip koronavirüsün ekonomik etkisinin, bunun ne kadar hızlı yayılacağına bağlı olacağını belirtmişti.

Virüsün ekonomiler üzerinde kısa vadeli bir etki oluşturma eğiliminde olduğunu savunan Lane, koronavirüsün ekonomiler üzerindeki etkilerini dikkatlice izlediklerini, SARS ve önceki salgınları temel aldıklarını kaydetti.

MERKEZ’DEN EMTİA VURGUSU

Merkez Bankası’nın son para politikası karar metninde de koronavirüsü değerlendirmesine yer verilirken, metinde “Son dönemde ortaya çıkan salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Endonezya Merkez Bankası’ndan global ekonomi görünümü koronavirüs salgını nedeniyle bozulduğu yorumu gelirken, Rusya Merkez Bankası salgının büyüme beklentilerine yönelik riskler oluşturması nedeniyle yavaşlayan global ekonomi üzerinde belirsizlik olduğunu vurguladı.

Son olarak Tayland Merkez Bankası da ertelenen bütçe ve kuraklığın yanı sıra koronavirüsün büyümeyi etkilediğini ifade etti.
(AA)