Borsaya enflasyon makyajı; iki sıfır atılacak

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, mayıs ayı sonuna kadar borsa endeksinden iki sıfır atılacağını duyurdu. Böylece verilerde değil ama görüntüde enflasyonist piyasa algısının önüne geçilmesi planlanıyor. Atilla, borsanın halka arzının da yıl sonuna kadar hazır hale getirileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, endeksten iki sıfır atılması için süreci bugün itibariyle başlattıklarını açıkladı.

Borsa İstanbul binasında gazetecilerle bir araya gelen Hakan Atilla, önümüzdeki dönem atılacak adımlara ilişkin bilgiler verdi.

Atilla, endeksten iki sıfır atılmasıyla endeksin 1200'lere geleceğini, böylece enflasyonist piyasa algısının sona ereceğini öne sürdü.

Atilla, borsanın halka arzı konusunda da çalıştıklarını ve yıl sonuna kadar hazır hale geleceklerini ifade etti.

Atilla borsada açığa satış yasağının kalkması için çalıştıklarını da ifade etti. Atilla, seans saatlerinde değişiklik yapılmasının ise gündemde olmadığını belirtti.

NTV'de yer alan habere göre Atilla'nın Borsa İstanbul ile ilgili verdiği mesajlardan öne çıkanlar şöyle:

-Geçmiş mağduriyetlerle ilgili borsanın yapabileceği bir şey yok. Borsa bir platform, ancak görüş verebiliriz ama değiştirme şansımız yok.

-Borsayla ilgili algıyı değiştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Tanıtıcı videolarla algı problemlerini çözeceğiz.

-Borsaya yatırım fonları üzerinden çok gelen var. Yatırım fonu müşterisi 3 milyonun üzerinde.

-Bankaların finans sistemini domine eden rolü azalmalı, sermaye piyasalarının rolü artmalı.

-Borsada günde 8-10 bin yeni hesap açılışı oluyor. Faizlerin düştüğü ortamda borsaya ilgi artıyor.

-Yatırım fonları üzerinden borsaya gelmek daha mantıklı. Vatandaşlarımızın sermaye piyasalarına yatırım yapmalarını arzu ederim.