EKONOMİ

Gül fiyatına Sevgililer Günü zammı: Dalı 5 liradan 12 liraya çıktı

Sevgililer Günü nedeniyle güle zam geldi: Dalı yaklaşık 5 lira olan gülün fiyatı 12 liraya kadar çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin çiçek üretim merkezlerinden Yalova'daki mezatlarda '14 Şubat Sevgililer Günü' hareketliliği yaşanıyor. Sınırlı Sorumlu Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifinde görevli ziraat mühendislerinden Onur Ateş, Yalova'nın yanı sıra İzmir, İstanbul, Mersin, İzmir'de yetiştirilen çiçeklerin mezata getirildiğini söyledi. Kooperatifin Yalova Şubesi olarak normalde 60-70 koli olan satışlarının 200 koliye yükseldiğini vurgulayan Ateş, "Çiçek bu dönemde bayanlara çok fazla giden bir hediye. Normal zamanlarda çiçek fiyatları düşük oluyor ama bu özel günlerde epeyce yükseliyor" diye konuştu.

Sevgililer Günü'nde en fazla kırmızı gülün rağbet gördüğünü anlatan Onur Ateş, normalde dalı 5 lira olan bu çiçeğin fiyatının son günlerde 10-12 liraya çıktığını söyledi. Ateş, "Türkiye'nin her tarafında üretim var ama Marmara Bölgesi bugünlerde daha soğuk olduğu için özellikle güneydeki Adana, Antalya, Mersin, İzmir gibi yerlerde üretim daha fazla. O yüzden oradan buraya daha çok gönderiliyor" ifadelerini kullandı.

Mezata katılan çiçekçiler de müşterilerinin fazla rağbet gösterdiği kırmızı gül satın alabilmek için kıyasıya rekabete girdi. Kırmızı gül alabilenler sevinirken, fiyatların yüksekliğinden şikayetçi olanlar ise diğer ürünlere yönelmek zorunda kaldı. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR