BDDK swap limitine kısıtlama getirdi

BDDK, TL swap işlemlerinde limiti yüzde 25'ten yüzde 10'a indirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'deki bankaların, dış piyasalara TL borç verme yönlü swap işlemleri daha da kısıtlandı. Daha önce 2018 ağustosunda kur dalgalanması sonrası devreye alınan ve türev (ileri tarihli) işlemlerle genişletilen özkaynakların yüzde 25’i kadar vadede TL alım işlemlerindeki sınırlama yüzde 10’a çekildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), swap kısıtına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Konsolidasyona tabi yurtdışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’i ile sınırlandırılması kararı, Ağustos 2018’den bu yana yürürlüktedir. Yapılan değerlendirme sonucunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 08/02/2020 tarihli ve 8860 sayılı kararı ile söz konusu sınırlamanın yüzde 10 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanması uygulamalarına devam edilecek, mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir."

SWAP NEDİR?

Swap İngilizce'de kelime anlamı olarak 'değiş, tokuş, takas' anlamına geliyor. Finans piyasalarında ise iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olarak farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesini ifade ediyor.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Etiketler BDDK swap