'Türk Akımı'nda Putin'le zirve

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, yapımına 2016’da başlanan Türk Akım Projesi’nin açılışı için Türkiye’de. Putin’in Erdoğan'la yapacağı baş başa görüşmede, iki ülkenin Libya’da farklılaşan siyasetiyle, İran-ABD gerilimi öne çıkan konular olacak...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye'de Esad'la görüştükten sonra dün akşam saatlerinde İstanbul'a geçti. Beşiktaş'ta bir otelde konaklayan Putin, Türk Akım projesinin açılışı için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la birlikte Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek sembolik törene katılacak.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Türk Akım Projesi’nin açılışı için Türkiye’de. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraber Türk Akım’ın açılışını gerçekleştirecek olan Rus liderin gündeminde Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler de var. Erdoğan mevkidaşı Putin ile ikili görüşmede ABD ile İran arasında tırmanan gerilimi ve Libya’da izlenen siyaseti görüşecek.

BATI HATTI'NA KARŞI 'TÜRK AKIM'

Türk Akım Projesi, Bulgaristan’ın 2014’te Güney Akım Projesi’nden çekilmesi sonrasında Putin’in Ankara ziyaretiyle gündeme geldi. İki ülke arasında 2015’te yaşanan uçak krizi projenin askıya alınmasına neden oldu. 2016’da önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazdığı mektup, ardından 8 Ağustos 2016’ta St. Petersburg’da Putin ile bir araya gelmesiyle iki ülke arasındaki ilişkiler normalleşmeye başladı. Bu normalleşme süreci Türk Akım Projesi’nde de karşılık buldu ve iki ülke 10 Ekim 2016’da İstanbul’da Türk Akım Projesi için hükümetler arası anlaşmayı imzaladı.

Türk Akım Projesi, biri Türkiye’ye biri de Avrupa’ya gaz taşımaya dayanan iki hattan oluşuyor. Hatların her biri 15.75 milyar metreküp Rus gazını söz konusu adreslere ulaştıracak. Bugün açılışı yapılacak olan Türk Akım Hattı’yla daha önce Türkiye’nin gaz aldığı Batı Hattı’nın etkinliği ortadan kalkacak. Aracı ülkeler olmaksızın Rusya gazı doğrudan Türkiye’ye aktaracak. Türkiye gaz talebinin üçte birini karşılayacak olan Türk Akım konusunda Ankara ile Moskova arasında yapılan görüşmeler netice vermedi ve Türkiye bu hattan gelen gazı indirimli fiyattan değil, daha önce uygulanan fiyattan alacak.

Putin ve Erdoğan’ın gündemi yalnızca Türk Akım ile sınırlı değil. İran ile ABD arasında yaşanan gerilim ile Türkiye ve Rusya’nın Libya siyasetindeki ayrışma iki liderin görüşmesinin gündem maddeleri arasında olacak. Türkiye ve Rusya, İran ile beraber Suriye’nin siyasi yol haritasının çizildiği Astana Üçlüsü’nün tarafları. Bu nedenle iki liderin yapacağı görüşme İran tarafından yakından takip ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR