TürkAkım'dan Avrupa'ya gaz akışı başladı

Bulgartransgaz CEO'su Vladimir Malinov, TürkAkım'dan ülkeleri ile Yunanistan ve Kuzey Makedonya'ya bugün itibariyle gaz akışının başladığını duyurdu. Bulgaristan'a bugüne kadar doğalgaz Romanya üzerinden geliyordu.

DUVAR – Resmi açılışı 8 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından İstanbul’da yapılacak olan TürkAkım’da bugün önemli bir aşama kaydedildi. TürkAkım’dan Avrupa ülkeleri Bulgaristan, Yunanistan ve Kuzey Makedonya’ya ilk gaz akışı yapıldı.

Reuters’in haberine göre açıklama, Bulgartransgaz CEO’su Vladimir Malinov’dan geldi. Malinov, Rusya’nın TürkAkım üzerinden bugünden itibaren gaz akışını başlattığını duyurdu.

Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, 1 Ocak tarihinden itibaren Bulgaristan’ın Rusya’dan aldığı doğalgaz giriş noktasının Romanya yerine Türkiye olarak değiştirildiğini duyurmuştu.

Bulgaristan’ın ‘Türk Akım’ üzerinden Rus doğalgazı tedarikine başlamasıyla yılda 76 milyon leva (yaklaşık 41 milyon euro) kazanç elde edeceğini duyuran Bulgar doğalgaz işletmesi ‘Bulgargaz’ ise sağlanan fiyat düşüşünün bulgar tüketicilere gaz fiyatına yüzde 5 indirim olarak yansıyacağını da ilan etmişti.
(EKONOMİ SERVİSİ)