Avrupa Kalkınma Bankası, Borsa İstanbul'dan çıktı

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Borsa İstanbul'daki yüzde 10 Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) hissesini satın alarak, payını yüzde 90,6'ya çıkardı. Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atanması üzerine EBRD, Borsa İstanbul'dan çıkma kararı almıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Varlık Fonu (TVF), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) yüzde 10'luk hisselerini satın alarak Borsa İstanbul'daki payını yüzde 90,60'a çıkardı.

TVF'den yapılan yazılı açıklamada, geçen aylarda kamuoyuyla paylaştıkları üzere, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın yüzde 10'luk hisselerini bugün satın alarak Borsa İstanbul'daki paylarını yüzde 90,60'a çıkardıkları belirtildi.

Açıklamada, "Potansiyeline ve geleceğine inandığımız Borsa İstanbul'daki payımızı ve temsil gücümüzü artırarak Türkiye’nin bu çok değerli kurumunu İstanbul Finans Merkezi stratejimiz kapsamında bölgesel lider haline getirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye'ye inanan ve Borsa İstanbul’a değer katan EBRD'ye teşekkür ederiz" ifadelerine yer verildi.

ATİLLA'YA TEPKİ GELMİŞTİ

İran yaptırımlarını ihlal etmekten ABD’de tutuklu bulunduğu sürenin sonunda temmuz ayında tahliye edilen Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atanmasına, BİST hissedarlarından EBRD’nin itiraz ettiği belirtilmişti.

EBRD İletişim Direktörü Jonathan Charles Reuters’a yaptığı açıklamada, "Bize danışılmadı ve biz desteklemiyoruz" demiş ve "Bu konuyu yetkililerle görüşeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

EBRD Aralık 2015'te Borsa İstanbul'un yüzde 10'unu satın almıştı.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Etiketler Borsa İstanbul ebrd