Temsa'da üretime ara verildi

Türkiye'nin önde gelen otobüs üreticilerinden Temsa, 23 Aralık'a kadar üretimi durdurdu. Kararda, mali sıkıntının etkili olduğu belirtildi.

DUVAR – Otomotiv sektöründe satışlar yarı yarıya düşerken, fabrikalar da üretimi süreli olarak durdurma yoluna gidiyor. Goodyear’ın stokları ayarlamak ve bakım çalışması yapılacağı gerekçesiyle Adapazarı fabrikasında 5-8 Aralık, İzmit’te ise 30 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında üretimi durdurma kararının ardından benzer bir adım da Temsa’da geldi. Temsa, 23 Aralık’a kadar üretimi durdurdu.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in haberine göre Temsa yetkilileri, şirketin yaşadığı mali sıkıntının bu kararda etkili olduğunu anlattı. Bu süreçte fabrikada stok sayımı yapılacağı belirtti.

YILDA 10 BİN ÜRETİM

1968 yılında kurulan ve 1987’den beri Adana’da bulunan 510 bin metrekarelik tesiste faaliyet gösteren Temsa, yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretiyor.

Sabancı Holding, otobüs üreticisi Temsa Ulaşım Araçları’ndaki sahip olduğu hissenin tamamını 182.7 milyon liraya İsviçre merkezli True Value Capital Partners’a satmıştı.

Satış anlaşmasına göre 825 milyon TL şirket değeri üzerinden, borç ve nakit düzeltmeleri yapıldıktan sonra 375 milyon TL hisse değeri karşılığında devir gerçekleştirilmişti. Yapılan işlem, yüzde 49 oranındaki Sabancı Holding hisselerinin yanı sıra, yüzde 51 oranındaki başta Sabancı Ailesi üyeleri olmak üzere, diğer bireysel yatırımcı hisselerini de kapsıyordu.