Zorunlu BES, Resmi Gazete'de

Bireysel emeklilikte devlet desteği yaşa göre değişecek. Sistem, zorunlu katılımla tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşecek. Hükümetin 2008 yılında yaptığı değişiklikle, normal emeklilikte aylık bağlama oranı yüzde 60'dan yüzde 35'e kadar düşürülmüştü. Bu sistemde asgari ücretli çalışanın emekli maaşı bin liranın altına düşüyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - '2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı', Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Bireysel emeklilikte otomatik katılım tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşecek. Sisteme girenlere sağlanan devlet destekleri yaşa göre değişecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan programda, dünya ekonomisindeki gelişmelere ve temel göstergelere yer verildi.

Programda, Türkiye ekonomisi, büyüme, istihdam ve yatırımlar konusunda 2020 yılı hedefleri sıralandı.

"Eğitim", "Sağlık", "Adalet", "Güvenlik", "Çevre", "Temel Hak ve Özgürlükler", "Sivil Toplum Kuruluşları", "Aile ve Kadın", "Afet Yönetimi", "Kültür ve Sanat", "İstihdam ve Çalışma Hayatı"  gibi başlıklarda amaç ve hedeflerin paylaşıldığı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, 403 sayfadan oluşuyor.

Programa göre, bireysel emeklilikte otomatik katılım tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşecek. Evlilik, sağlık, eğitim nedeniyle sistemden çıkmadan nakit çekilebilecek.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Etiketler bes emeklilik