EBRD Borsa İstanbul'dan çıkıyor, hisselerini Varlık Fonu alıyor

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD), Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk hisselerinin tamamını satın almak istediklerini açıkladı. ABD'deki Halkbank davasında yargılanan Hakan Atilla'nın Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atanmasının ardından EBRD'nin hisselerini satma kararı aldığı belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Borsa İstanbul'dan çekiliyor. Bloomberg'in haberine göre, EBRD’nin, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul A.Ş Genel Müdürü olarak atanma süreci nedeniyle hisselerini satmak istediği yönündeki haberlerin ardından soruları yanıtlayan Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, "TVF olarak EBRD’nin hisselerini alarak Borsa İstanbul’daki payımızı yüzde 90’ın üzerine çıkarmayı ve kurumdaki temsil gücümüzü artırmayı hedefliyoruz" dedi.

EBRD’nin ana yatırım alanlarına kaynak sağlamak amacıyla Borsa İstanbul’daki hisselerini satma isteğini Mart 2018’de ilettiğini, sürecin daha iyi değerlendirilmesi amacıyla sözleşmenin geçici olarak uzatıldığını söyleyen Sönmez, "EBRD, ana sözleşmesi açısından devlet şirketlerine yatırım yapmamaktadır. Borsa İstanbul’un 12 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen son genel kurulunda Türkiye Varlık Fonu hisselerinin yüzde 51’in altına düşmeyeceği kararının verilmesi, EBRD’nin çıkışı gündemine almasında etkili olmuştur” açıklamasını yaptı.

Sönmez ayrıca, “Önümüzdeki iki yılda hazırlıklarımızı tamamlayarak ve kurumsal yönetim ilkelerini güçlendirerek Borsa İstanbul’un halka arz sürecini başarılı bir şekilde yönetmeyi planlıyoruz” değerlendirmesini yaptı.