ABD'li heyetle görüşme piyasaların yönünü belirleyecek

Dolar güne 5,88 seviyesinden başladı. Gram altın 281 lira... Piyasaların yönünü bugün ABD'li heyetle yapılacak görüşmeden çıkacak sonuç belirleyecek.

DUVAR – Döviz kurları günü, dünkü kapanışa göre hafif düşüşle açtı.

Kapalıçarşı’da 5,88 liradan alınan dolar, 5,89 liradan satılıyor. 6,51 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 6,52 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 5,90, euronun satış fiyatı ise 6,52 lira olmuştu.

Küresel piyasalarda, dün karışık bir seyir izlemesinin ardından, bugün ABD’de hareketlenen veri gündemi, devam eden ticaret müzakereleri ve açıklanan şirket bilançoları takip edilecek.

ABD’de dün açıklanan perakende satışlar verisinin eylülde düşüş kaydetmesi sonrası pay piyasalarında satıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,08, S&P 500 endeksi yüzde 0,20 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,30 değer kaybetti.

Analistler, ABD ile Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakerelerine ilişkin haber akışının zayıflaması ve açıklanan 3’üncü çeyrek şirket bilançoları nedeniyle hisse ve sektör bazlı hareketlerin arttığını dile getirdi.

Bugün sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri akışının yatırımcıların kararları üzerinde etkili olacağını ifade eden analistler, ticaret müzakereleri ve şirket bilançolarının da takip edileceğini vurguladı.

AVRUPA’DA GÖZLER BRÜKSEL’DE

Avrupa tarafında, bugün Brüksel’de başlayacak Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nden gelecek haber akışı gündemin odağına yerleşti. Dün açıklanan Avro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi’nin yıllık yüzde 0,8 artış ile beklentilerin altında kalmasına karşın Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,32 değer kazanırken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,61 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,09 düşüş kaydetti.

Bugün Asya borsalarında sakin bir seyir izlenirken, altın ve petrol fiyatlarının da yatay hareket ettiği görülüyor. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1 artarken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 geriledi.

ABD’Lİ HEYETLE KRİTİK GÖRÜŞME

Yurt içinde, Suriye’nin kuzeyinde devam eden askeri harekat ve ABD’yle yürütülen diplomatik ilişkiler gündemin odağındaki yerini koruyor. Dün 93 bin sınırına kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını telafi ederek, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,18 azalışla 94.137 puandan tamamladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi bu sabahki açılışta ise 3,17 puan azalışla 94.134,05 seviyesine geriledi. Bankacılık endeksi yüzde 0,34 değer kaybetti, holding endeksi ise yüzde 0,26 yükseliş kaydetti.

Dün yüzde 0,5 düşüşle 5,8870’ten kapanan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 5,8850 seviyesinde yatay seyrediyor.

Analistler, Türkiye’de bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yapacağı görüşmelerden gelecek haberlerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını bildirdi.

Bugün ABD’de sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri akışının da takip edileceğine değinen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 92.500 seviyesinin destek, 95.500’ün direnç konumunda olduğunu söyledi.
(AA)