2020 bütçesinde EYT'liler yok

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, gazetecilerin sorusu üzerine, 2020 bütçesinde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için herhangi bir kaynak ayrılmadığını söyledi. Ağbal, 'güvenli bölge' yerleşimleri için de bütçeden ayrılan bir kaynak olmadığı bilgisini verdi.

DUVAR – Hükümetin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için önümüzdeki yıl içinde herhangi bir düzenlemeye gitmeyeceği kesinleşti. Bugün TBMM’ye sunulacak olan 2020 bütçesinde, bu konuda herhangi bir kaynak kalemi yer almadı.

Ağbal, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’ne ilişkin basını bilgilendirme toplantısı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal da, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığına dair bir soru üzerine “2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Ekonomi Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir konuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi” dedi.

GÜVENLİ BÖLGEYE YERLEŞİME DE KAYNAK YOK

Ağbal, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşturmayı planladığı ‘güvenli bölge’ye yerleşimler için de 2020 bütçesinden ayrılmış herhangi bir kaynak olmadığı bilgisini verdi.

Önümüzdeki yılın dış borçlanma hedefine ilişkin soruyu da yanıtlayan Ağbal, Hazine ve Maliye Bakanlığının, 2020 yılı borç yönetim planına ilişkin gerekli açıklamaları yapacağını söylemekle yetindi. Ayrıca önümüzdeki yıl özelleştirmeden 10 milyar lira gelir beklediklerini söyledi.
(ANKARA-AA)