Merkez Bankası'ndan Meclis'te sunum

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, 'para politikasındaki temkinli duruş'un sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

DUVAR – Merkez Bankası Murat Uysal, net ihracatın dönemlik büyüme rakamlarına önemli katkı sağladığını söyledi.

Uysal, 1211 sayılı Merkez Bankası Kanunu kapsamında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nu bilgilendirmek amacıyla bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumda, ‘TL’deki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici’ anlatıldı. Para politikasına ilişkin olarak ise eylül ayı PPK toplantısında enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurların dikkate alınarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar verildiği hatırlatıldı.

Sunumunda son dönemde açıklanan verilerin ‘iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiğini’ savunan Uysal, büyüme kompozisyonunun dış dengeyi olumlu etkilediğini ifade etti. Cari işlemler dengesinde iyileşme olduğunu anlatan Uysal, net ihracatın dönemlik büyümeye katkı sağladığını belirtti.

Uysal sunumunun sonunda, enflasyonun hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek, Merkez Bankası’nın ‘fiyat istikrarı ve finansal istikrar’ amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini söyledi.
(EKONOMİ SERVİSİ)