Boğaz köprüleri ve otoyollara yüzde 20 zam

Karayolları Genel Müdürlüğü, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine ortalama yüzde 20 zam yapıldığını açıkladı. Otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 lira oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine, 7 Ekim'den geçerli olmak üzere ortalama yüzde 20 zam yapıldı. Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücretleri 8 lira 75 kuruştan, 10 lira 50 kuruşa çıktı.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) yazılı açıklamasına göre bundan böyle geçiş ücretleri şöyle: “Otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 lira olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücret tarifesi ise aks aralığı 3,20 metreden küçük iki akslı araçlar için 10 lira, aks aralığı 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar için 13,50, 3 akslı her türlü araçlar için 29,50, 4 ve 5 akslı her türlü araçlar için 58,75, 6 ve yukarı akslı araç için 78,25 ve motosikletler için de 4,25 lira."

KGM: YÜZDE 33 ENFLASYONA RAĞMEN ZAM YAPILMADI

KGM'nin açıklamasında zam nedenleri anlatılırken, kontrollü otoyol ve Boğaz köprülerinin hizmet ömürlerinin uzatılması amacıyla bakım onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesi için, her yıl Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre geçiş ücretlerinin düzenlenmesi gerektiği ifade edildi. Açıklamada, geçen yıl yüzde 33,64 olan enflasyona rağmen 21 aydır geçiş ücretlerinin artırılmadığı bilgisi verildi.

Açıklamada, "Boğaz köprülerine büyük bakım onarımların yapılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ile bakım-işletme maliyetlerindeki yükselmeler de göz önüne alınarak yol standartlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için, otoyol ve köprülerdeki geçiş ücretlerinin asgari düzeyde artırılmasının zorunlu hale geldiği" ifadeleri yer aldı. (HABER MERKEZİ)

.