Murat Uysal kimdir?

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, başkanlık koltuğuna atandı.

DUVAR – Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na Murat Uysal atandı. Eski başkan Murat Çetinkaya’nın yardımcısı olan Uysal, geçmişte Halk Bankası’nda da görev aldı.

İstanbul’da 1971 yılında doğan Uysal, Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (İngilizce) İktisat Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık ana bilim dalında yüksek lisans yapan Uysal, bu dönemde “Enflasyon Hedeflemesi, Dünyada ve Türkiye’deki Uygulamaları” konulu yüksek lisansını tamamladı.

Meslek hayatına 1998 yılında bankacılık sektöründe başlayan Uysal, Döviz ve Para Piyasaları ile Menkul Kıymetlerden Sorumlu Uzman ve Yöneticilik görevlerinde bulundu. Türkiye Halk Bankası’nda Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak 2007-2011 tarihlerinde çalışan Uysal, Kasım 2011-Haziran 2016 döneminde ise Halk Bankası’nda hazine yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.

Eş zamanlı 2008-2010 yıllarında Halk Yatırım A.Ş. Denetim Kurulu Üyesi, 2011 yılında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, 2012-2014 yıllarında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Nisan 2015-Nisan 2016 döneminde Halk Leasing Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olan Uysal, Mart 2015-Haziran 2016 tarihlerinde ise Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. Uysal, İngilizce ve Fransızca biliyor.(HABER MERKEZİ)