Moody's, 18 Türk bankasının notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin makro profilini “Zayıf-”den “Çok Zayıf+”ya indirdi. Moody's ayrıca 18 Türk bankasının kredi notunu düşürdü, görünüm negatif kaldı.

DUVAR – Türkiye’nin kredi notunu cuma günü teknik olarak ‘yatırım yapılamaz’ olarak adlandırılan Ba3 seviyesinden ‘yüksek derecede spekülatif’ olarak adlandırılan B1’e düşüren Moody’s, bankaların notunu da bir kez daha düşürdü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, 18 Türk bankasının kredi notunu düşürdü. Görünüm negatif kaldı.

Açıklamada, not indiriminin gerekçeleri şöyle sıralandı:

Ülkenin dış kırılganlığının önemli derecede artarak bankaları, yatırımcı güveni ve mudi davranışındaki ani değişikliklere karşı daha fazla riske maruz bırakması,

Hükümetin mudilerin yabancı para erişiminin sınırlandırmasını da içerebilecek, daha fazla uç önlem alması riskinin artması,

-Faaliyet ortamının daha da bozularak bankaların ödeme gücü göstergelerinde zayıflamaya neden olması…

Açıklamada, negatif görünümün, ülke notundaki negatif görünüme uyumu olarak, sermaye kontrolü ihtimalinin daha da artması riskini yansıttığı belirtildi.

Moody’s, Akbank, Şekerbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası olmak üzere beş Türk bankasının İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (İTMK) notunu da düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin Makro Profili’ni de ‘Zayıf-‘den ‘Çok Zayıf+’ya indirdi.

Moody’s, 14 Haziran’da Türkiye’nin ülke notunu Ba3’ten B1’e indirmiş, görünümü negatif bırakmıştı.
(EKONOMİ SERVİSİ)