Perakende satış hacmi yüzde 7 azaldı

Perakende satış hacmi nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 azaldı. Gıda satışları dahi yüzde 3 düştü.

DUVAR – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriler, ekonomideki olumsuz gidişatın sürdüğünü ortaya koydu. Sanayi üretimindeki düşüş nisan ayında yüzde 1,6’lık beklentinin aksine yüzde 4’ü bulurken, benzer bir tablo perakende satış rakamlarında da görüldü.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 11,6 azaldı.


Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi de 2019 yılı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,6 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 20,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2 azaldı.
(EKONOMİ SERVİSİ)