Araç Sahibi Olmak İsteyenlere Öneriler

İlk defa otomobil satın alacaksanız, bu konuda deneyimsiz olmanızdan kaynaklı bazı endişeleriniz olabilir. Peki, araç satın alırken ya da model seçerken nelere dikkat edilmeli? Hangi unsurlar kritik önem taşıyor? Sizin için bazı önerilerimiz olacak.

Hangi Sınıf Araç Olmalı?

Marka seçiminizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ancak aracın sınıfı önemli olduğundan birkaç bilgi aktaralım. Hatchback sınıfı araçlar yalnız yaşayanlar için ideal bir seçim olabilir. Evdeki ikinci araç olacaksa da bu sınıf otomobilleri tercih edebilirsiniz. Fakat çocuklu ailelerin geniş bir bagaja ihtiyacı oluyor. Bu nedenle sedan sınıfı otomobiller çocuklu aileler için daha ideal bir seçeneğe dönüşüyor. Eğer evdeki çocuk sayısı 2’nin üzerindeyse station modellere yönelebilirsiniz. Geniş bir iç hacim isteyenlere de önerimiz suv olabilir.

Yılda 65 milyon otomobil üretiliyor…

Haliyle onlarca marka ve yüzlerce model karşınıza çıkacak. Bu durumda aklınızın bir hayli karışması da son derece normal. Marka ya da model seçiminizde en çok dikkat etmeniz gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yakıt tüketimi
  • İç tasarım
  • Dış tasarım
  • Yedek parça ağı ve yedek parça fiyatı
  • Marka değeri
  • Kalite/fiyat oranı

Beğendiğiniz ve almayı düşündüğünüz araçlar için bu kriterler kapsamında bir kıyaslama da yapabilirsiniz. Böylece ayırdığınız bütçeyi de en verimli şekilde kullanmış olacaksınız.

Sıfır Km Araç Fiyatları Ne Kadar?

En önemli konu olan fiyat noktasında da önerimiz araç kredisi kullanmanız olacak. Özellikle taşıt kredisinde öne çıkan finansman şirketi TEB Cetelem araç satın almak isteyenlere gerçekten cazip olan seçenekler sunuyor. Bu yüzden otomobil satın almak isteyenlerin önceliği de TEB Cetelem oluyor. Taşıt kredisi seçenekleri şöyle:

  • Klasik taşıt kredisi
  • Ara ödemeli kredi
  • Balon ödemeli kredi
  • Esnek ödemeli kredi
  • Anapara ertelemeli kredi
  • Dönem periyodlu toplu ödemeli kredi
  • Ödemesiz dönemli kredi

Hangi Taşıt Kredisi Ürünü Seçilmeli?

Klasik taşıt kredisi ürünü talep ettiğiniz kredi miktarının eşit taksitler halinde geri ödendiği kredidir. Çok sayıda kişinin gelir durumu dikkate alındığında klasik tip araç kredisinin ideal bir seçeneğe dönüştüğünü belirtebiliriz. Ara ödemeli araç kredisi klasik tip taşıt kredisinden farklı olarak ara ödeme yapmaya olanak tanıyor. Ara ödemeler sayesinde geri ödemenin daha kısa ürede tamamlanması mümkün oluyor. Bu kredi türünde 3 ayda 1 ara ödeme yapılabilir.

Balon ödemeli araç kredisinde ise ödeme planınızdaki son taksitinizin, toplam kredi tutarınızın belirli bir yüzdesi değerine göre geri ödeme planı oluşturuluyor. Bu sayede aylık taksit ödemeleri gittikçe azalıyor. Çok sayıda kişi için bu kredi ürününün daha cazip bir seçenek olduğunu da belirtmek lazım. Esnek ödemeli taşıt kredisi, adından da anlaşılabileceği gibi esnek bir ödeme planı isteyenlerin imdadına yetişiyor. Özellikle geliri mevsimlere göre değişkenlik gösterenler için cazip bir seçenek!

Anapara ertelemeli kredide 6 aya kadar sadece faiz, KKDF (Kaynak Kullanımı Destek Fonu) ve BSMV (Banka Sigorta ve Muamele Vergisi) ödeniyor. Haliyle ödenecek miktar da gayet düşük oluyor. Dönem periyodlu toplu ödemeli araç kredisi en çok merak edilen kredi ürünlerinden biri… 3 ayda 1 toplu ödeme şeklinde bir geri ödeme gerçekleştiriliyor. Ödemesiz dönemli kredi de yine cazip bir seçenek! Ödemesiz dönem 3 aya kadar çıkabiliyor. Bütçenizi zorlamadan geri ödemenizi yapabileceğiniz araç kredisi ürünlerinden biri olduğunu belirtebiliriz.

TEB Cetelem internet sitesine mutlaka uğrayın. Yukarıda sıraladığımız araç kredisi seçeneklerine mutlaka göz atın. Sitedeki hesap makinesinden size en uygun kredi miktarını hesaplayabilir, hemen online başvuru yapabilirsiniz!

İLANDIR.