ABD'den Türkiye'ye yapay taş incelemesi

ABD, Türkiye ile Hindistan'dan yapılan yapay taş ithalatı hakkında soruşturma başlattı. İki ülkeden ithal edilen yapay taş ürünlerinin, Amerikalı üreticiye zarar verecek şekilde devlet sübvansiyonlarından yararlanıp yararlanmadığını incelenecek.

DUVAR – ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye ve Hindistan’dan ithal edilen bazı yapay taş-kuvars ürünlerine karşı anti-damping ve sübvansiyon vergisi soruşturması başlattı.

DEVLET SÜBVANSİYONLARI İNCELENECEK

ABD Damping ve Sübvansiyon Vergilerini Dengeleme Yasası kapsamında yürütülecek soruşturma, bu iki ülkeden ithal edilen yapay taş ürünlerinin uluslararası ticaret yasaları kapsamında, adil olmayan ve Amerikalı üreticiye zarar verecek şekilde devlet sübvansiyonlarından yararlanıp yararlanmadığını inceleyecek.

Yapay taş – kuvars, doğal mermer ve granite alternatif olarak mutfak tezgahı, lavabo, banyo küveti gibi taş yüzeylerin hammaddesini oluşturuyor. Kimyasal süreçle yapıştırılan granül taş ve kuvars, işlenmiş taş ürünleri haline getiriliyor.

Soruşturma, mermer, granit gibi doğal taş ürünleri ithalatını kapsamıyor.

24 HAZİRAN’DAN ÖNCE SONA ERECEK

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından yürütülecek ön soruşturmanın 24 Haziran’dan önce sona ermesi bekleniyor. Soruşturma, Eden Prairie, Minnesota’da bulunan Cambria şirketinin yaptığı şikayet üzerine başlatıldı.

Komisyon, yaptığı soruşturma sonucunda Türkiye’den ve Hindistan’dan ithal edilen yapay taş ürünlerinden Amerikalı üreticinin zarar gördüğü kanısına varırsa bu noktada Ticaret Bakanlığı’nın sübvansiyonları dengeleme soruşturmasının sonucu beklenecek.

İddiaya göre Hindistan’ın damping marjı yüzde 300’ün üzerindeyken, Türkiye’ninki yüzde 85,71.

2018 yılında Hindistan ABD’ye 69,5 milyon dolar, Türkiye de 28 milyon dolarlık işlenmiş kuvars sattı. (Amerika’nın Sesi)