Ara tatil kararı turizmcileri sevindirdi

Okullarda nisan ve kasım aylarında iki ara tatil yapılması kararı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ni (TÜRSAB) sevindirdi. TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya "Sömestir tatiline ek olarak birer haftalık iki ara tatilin özellikle iç turizmde büyük bir hareketliliğe neden olacağını öngörüyoruz" dedi.
Öğrenciler nisan ve kasım aylarında iki kez ara tatil yapacak.

DUVAR – Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda nisan ve kasım aylarında iki ara tatil yapılması kararı, turizm sektörünü memnun etti. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2019-2020 eğitim takvimini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Sömestir tatiline ek olarak birer haftalık iki ara tatilin özellikle iç turizmde büyük bir hareketliliğe neden olacağını öngörüyoruz” dedi.

TÜRSAB’ın Türkiye’deki turizm faaliyetlerini 12 aya yaymak için çalıştığını söyleyen Bağlıkaya, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karar, bu hedefimize son derece uygun” diye konuştu. Bağlıkaya, sömestir tatilinde kış turizminin ön plana çıktığına işaret ederek, yeni tatil planıyla seyahat acentelerinin nisan ve kasım aylarına ilişkin tatil planları hazırlayacaklarını söyledi.

‘YAZ  TATİLİNE NEGATİF ETKİSİ OLMAZ’

Ara tatiller bahar aylarına denk geldiği için kültür, doğa, gastronomi, macera, spor gibi alternatif turizm çeşitlerine yönelik yeni ürün seçeneklerinin piyasaya sunulacağını vurgulayan Bağlıkaya, şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından alınan ara tatil kararı hem öğrenciler hem de veliler için bir nefes alma imkanı sağlayacak. Yeni tatil düzeni ile yaz tatilinin başında ve sonunda birer haftalık kısalma meydana gelse de bunun yaz tatilini negatif etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Erken rezervasyonu kullanarak tatilini planlayanlar hem daha ucuz hem de istedikleri yerde tatil yapma imkanını yakalayacak.” (ANKARA/AA)