Kadıköy Belediyesinde grev kararı

Toplu sözleşmede anlaşma sağlanamadı: Kadıköy Belediyesinde grev kararı alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DİSK'e bağlı Genel-İş'e üye işçiler, Kadıköy Belediyesiyle yapılan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine iş yerine grev kararı astı. Genel-İş üyesi işçiler, Kadıköy Belediyesi önünde toplandı.

İş yerine grev kararı asıldıktan sonra yapılan açıklamada, TİS ne kadar anayasal haksa grevin de o kadar hak olduğu belirtilerek, "Bizlerin bugüne kadar talebi, beklentisi ve sabrı TİS'nin masada müzakere yoluyla barış içinde bitmesi yönündedir" denildi.

ODABAŞI İŞÇİLERİ DİNLEDİ

TİS görüşmelerinde 6 ayın geride bırakıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hakkımız olan asgari ücret farkının verilmesini istediğimiz için buradayız. Belediye çalışma saatlerinin eşitlenmesi adına yüzde 65 işçinin çalıştığı gibi bizler de haftalık 40 saat çalışmak istediğimiz için buradayız. Uygun bir yemek ücreti almak için buradayız. İnsan onuruna yakışır çalışma şartları ve ücret talebi için bir araya geldik ve grev kararımızı asıyoruz. Umuyoruz ki, 28 Mayıs'ta greve çıkmadan önce karşılıklı anlayışla belediye yönetimiyle TİS bağıtlanarak hepimiz için iyi bir sonuca ulaşabiliriz."

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, işçilerin yanına gelerek taleplerini dinledi ve kararın hayırlı olmasını diledi. (AA)