Fitch'ten seçim yorumu: Belirsizlik not düşürebilir

Kredi değerlendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye analisti Edward Parker, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararını değerlendirdi: Yaklaşık iki ay daha ekstra belirsizlik olacak. Para birimindeki oynaklık mevcut zayıflıkları artırırsa, Türkiye'nin kredi notu düşürülebilir.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fitch Ratings Türkiye analisti, İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin 'ekstra belirsizlik' anlamına geldiği değerlendirmesini yaptı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye analisti Edward Parker, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararının ekonomiyi yeniden dengeleme ve istikrara kavuşturma planında yaklaşık iki ay daha belirsizlik anlamına geldiğini belirtti.

Parker Reuters'a yaptığı açıklamada, "Seçimlerin yenilenecek olmasıyla yaklaşık iki ay daha ekstra belirsizlik olacak" dedi. Fitch, geçen hafta yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin BB olan kredi notunu teyit ederken, negatif olan not görünümü değiştirmemişti. Ancak Parker, "Türkiye ekonomisi ve para birimindeki oynaklık dikkate alındığında mevcut zayıflıkların artması" durumunda kredi notunun düşürülebileceğini söyledi. (Sputnik)