Doğuş Holding kredi borçları için bankalarla anlaştı

Doğuş Holding, 2,3 milyar euroluk kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için bankalarla imzayı attı. Holding, son iki yılda bazı varlıklarını satmıştı.
Doğuş Holding yönetim binası

DUVAR – Doğuş Holding’in kreditör bankalar konsorsiyumuyla yürütülen refinansman (kullanılmış bir kredinin daha avantajlı faiz oranlarına sahip başka bir banka kredisi kullanılarak kapatılması) çalışmaları tamamlandı.

Geçen yıl nisan ayında Doğuş Grubu’nun bankalarla masaya oturduğu açıklanmıştı. Medyanın ‘yeniden yapılandırma’, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in ise ‘yeniden vadelendirme’ dediği görüşmelerin üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti ve dün sonuçlandı. Doğuş Grubu ve bankalar arasında yapılan görüşmeler sonunda refinansman çalışmalarının tamamlandığı ve imzaların atıldığı açıklandı.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in aktardığına göre Kamuyu Aydınlatma Platformu’na Doğuş Holding’den yapılan açıklamada “Kreditör bankalar konsorsiyumu ile Doğuş Holding A.Ş. (Doğuş Grubu) arasında yürütülen refinansman çalışmaları tamamlanmış olup, konuyla ilgili sözleşmeler 18 Nisan 2019 tarihinde taraflarca imzalanmıştır” denildi.

2.3 milyar euro yani bugünkü kurla 15 milyar liralık refinansman için 12 banka ile görüşülmüş, Doğuş Grubu, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların da etkisiyle bazı varlıklarını vitrine çıkarmış ve satmıştı. Geçen yılın son çeyreğinden bu yana yani 6 aylık zaman diliminde Doğuş Grubu, milyarlarca liralık varlık ve hisse satışı gerçekleştirmişti.