Sanayi üretimi yüzde 5 daraldı

Sanayi üretimi şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 azaldı. Alt sektörlere bakıldığında, madencilik ve taş ocakçılığı endeksi geçen yılın şubat ayına göre yüzde 4,7, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 5,5 azaldı.

DUVAR – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 geriledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise şubatta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,3 artış kaydetti.


Beklenti aylık yüzde 0.3 artış, yıllık yüzde 6.2 düşüştü.

Bu sonuçta, ihracat stoklarının erimesi de etkili oldu.


Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde ise 2019 yılı şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,5 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,4 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göreyse yüzde 0,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı.
(HABER MERKEZİ)