Aykut Erdoğdu: 2,5 milyon kişiyi iş sahibi yapmak mümkün mü?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın seçimlerden sonra 2,5 milyon kişinin iş sahibi yapılacağına ilişkin vaadini “2,5 milyon kişiye istihdam sağlamak, 1 yıl içinde işsizlik oranını yüzde 6’ya düşürmektir. Böyle bir şey mümkün mü?” diye değerlendirdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın seçimlerden sonra 2,5 milyon kişinin iş sahibi yapılacağına ilişkin vaadini değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın seçimlerden sonra 2,5 milyon kişinin iş sahibi yapılacağına ilişkin vaadini değerlendiren Erdoğdu, “Türkiye’de resmi olarak 4, geniş tabanlı olarak 7,5 milyon işsiz var. İşsizlik oranı da yüzde 12 civarında diyelim. 2,5 milyon kişiye istihdam sağlamak, 1 yıl içinde işsizlik oranını yüzde 6’ya düşürmektir. Böyle bir şey mümkün mü? Yani bunu en basit iktisat bilgisi olan insan anlar. 2,5 milyon istihdam sağlamanız demek, işsizliği yarı yarıya düşürmektir” dedi.

İşsizlik hedeflerini Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) 2018 için yüzde 11, 2019 için yüzde 12 olarak açıklandığını hatırlatan Erdoğdu, “YEP’de büyümeyi 2018 için yüzde 3.8, 2019 için yüzde 2.3 olarak öngören bir bakan bunu söyleyemez. Söylediği zaman ne oluyor, Türkiye’ye ucuz borç verebilecek fon yöneticisi bu kadar irrasyonel, bu kadar hayal dünyasında yaşayan insanlara borç verir mi?” diye sordu.

GÜNDE 5,5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

İktidarın, Aralık 2018 döneminde 405 yatırım teşvik belgesi düzenlediğini ve 14 milyar 704 milyon 625 bin liralık yatırımla 18 bin 540 kişiye istihdam sağlanmasının planlanıyordu. Bu durumu hatırlatan Erdoğdu, “Buna göre, sektörler bazında değişmekle birlikte ortalama 793 bin 129 liralık yeni yatırımla 1 kişilik istihdam yaratılıyor. Bir kişilik iş yaratma maliyetinin 2019'da da aynı olduğunu varsayarsak, bir yılda 2 milyon 500 bin kişilik yeni istihdam yaratmak için 1 trilyon 982 milyar liralık yeni yatırım gerçekleşmesi gerekiyor. Yani günde yaklaşık 5 milyar 432 milyon liralık yatırım yapmaları gerek. YEP’de de ihalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ancak henüz başlamamış projelerin askıya alınacağını açıklayan iktidarı, insanlara vaatte bulunurken biraz daha ciddi olmaya davet ediyorum. İnsanların aklıyla bu kadar alay edilmez” diye konuştu.

İŞSİZLİK YİNE İŞSİZLİK SİGORTASI’NA HAVALE

İktidarın, finansmanı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanacak yeni istihdam teşviklerini hayata geçirmeye hazırlandığını bildiren Erdoğdu, AKP’nin 2018’de sadece işsizlik sigortası fonundan 10,7 milyar TL teşvik ve destek dağıtmasına rağmen, istihdam artışı sağlanamadığını kaydetti. Sigortalı işçi sayısının 2018’de bir önceki yıla göre 430 bin kişi azaldığına işaret eden Erdoğdu şöyle devam etti:

“Seçim öncesi, istihdamdaki net kayıplar nedeniyle zor durumda kalan AKP, seçim sürecinde işe alınan işçilerin ücretlerini İşsizlik Sigortası fonundan 3 ay süreyle karşılamaya hazırlanıyor. Torba yasa teklifine gece yarısı eklenen maddeye göre, 1 Şubat 2019 - 30 Mart 2019 tarihlerinde işletmelerdeki mevcut istihdama ek olarak işe alınan çalışanların asgari ücret tutarındaki maaşları İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Bunun için işverenin sigortalıyı işe aldığı tarihten itibaren dokuz ay süreyle çalıştırması gerekiyor. İşverene sağlanan ücret desteği işverenin SGK’ye olan borçlarına mahsup edilecek ancak işverene ödenmeyecek.”

İşe alınan sigortalılar için işverenin İşsizlik Sigortası’ndan finanse edilen, “ilave istihdam teşviğinden” de yararlanılacağını anlatan Erdoğdu, işverenlerin, 3 ay boyunca ücret ve sigorta primi dahil hiçbir ödeme yapmadan işçi çalıştırabileceklerini söyledi.