Coca-Cola hisseleri çakıldı

Coca-Cola 2019'da yüzde 4'lük bir büyüme öngördüğünü açıkladı; hisseleri çakıldı. Şirketin hisseleri son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

DUVAR – ABD’li içecek devi Coca-Cola, küresel ekonomideki yavaşlama, doların değer kazanması ve siyasi belirsizlikler nedeniyle 2019’da yüzde 4’lük bir büyüme öngördüğünü açıkladı. Bu açıklamayla şirketin hisseleri yaklaşık yüzde 8 oranında değer kaybederek son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Amerikan CNBC Televizyonu’na konuşan Coca Cola CEO’su James Quincey, “Bu yıl, 2018’e göre daha çalkantılı ve belirsiz olacak” dedi. 2018’de Coca Cola’nın satışları yüzde 10 oranında düşerek 31 milyar 900 milyon dolara geriledi. Şirket bu düşüşü şişeleme sisteminin değiştirilmesinden kaynaklanan harcamalara ve doların güçlü olmasına bağladı.

McDonald’s gibi bazı küresel şirketler de İngiltere’nin bir anlaşma olmadan AB’den ayrılmasının (Brexit) tedarik zincirlerini ciddi oranda sekteye uğratacağı uyarısında bulundu. Dünya genelinde birçok şirket, Çin’le ABD arasında yürütülen ticaret müzakerelerine odaklanmış durumda. Bu müzakerelerde, ABD’nin Çin ürünlerine ilave gümrük vergisi getireceği Mart başına kadar anlaşma sağlanması hedefleniyor. Şimdiye kadar karşılıklı olarak getirilen ilave gümrük vergileri şirketlerin iş akışlarını sekteye uğratırken, finansal piyasaları da tedirgin etti. (BBC Türkçe)