Ülker, Aktül Kağıt'taki hisselerini BİM'e sattı

Yıldız Holding'in Aktül Kağıt'taki yüzde 33'lük hissesi BİM ve hissedarları Mustafa Latif Topbaş, Ahmet Arif Topbaş ve Tahir Pazarlama'ya sattı. Aktül'ün piyasa değeri 1 milyar lira civarında...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 5.5 milyar dolarlık borçlarını tek çatı altında toplayarak yeniden yapılandıran Yıldız Holding, Aktül Kağıt'taki ortaklığını bitirdi. Ülker ailesinin yönettiği Yıldız Holding'in Aktül Kağıt'ta bulunan yüzde 33'lük payı, BİM ve hissedarları Mustafa Latif Topbaş, Ahmet Arif Topbaş ve Tahir Pazarlama'ya satıldı. Elde edilen gelirin, borçların bir bölümünü kapatmak için kullanılacağı belirtiliyor.

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, Yıldız Holding'in son dönemde bazı sektörlerden çekildiğine dikkat çekti. Kerim Ülker'in, 'Ülker, 7 yılda milyarlık yaptı, hisselerini Topbaş'a sattı' başlıklı yazısı şöyle:

"Son günlerde yapılandırma ile gündeme gelen Yıldız Holding, bir yandan da odak sektörler belirleyerek bağlı bir çok şirketi de vitrine çıkardı. Perakende ve atıştırmalık sektörüne odaklanan Yıldız Holding gazlı içecekten süt ürünlerine bir çok alanda faaliyetini de sattı. İşte bu satış sürecine şimdi de sektörünün öncü üreticilerinden olan Aktül Kağıt da ekleniyor.

Bilindiği üzere 2011 yılında temeli atılan Sakarya'daki 140 bin metrekarelik alanda üretim yapan Aktül Kağıt, hijyenik ürünler anlamında önemli bir firma. 7 yılda toplam 400 milyon liranın üzerinde yatırım yapılan Aktül'de Yıldız Holding, yüzde 33 paya sahipti. Aktül'ün geri kalanı ise Topbaş Ailesi'ndeydi. Komili Konfor, Komili Yuvam gibi tuvalet kağıdı, kağıt havlu, mendil, peçete üretimi gerçekleştiren Aktül, bir çok market zinciri için de private label adı verilen markalı ürün üretimi de gerçekleştiriyordu. Ayrıca Komili Profesyonel markasıyla jumbo bobin üretimi de gerçekleştiren şirkette Yıldız Holding, kalan hisselerini vitrine çıkarmıştı.

Edindiğim bilgilere göre 8 yılda yaklaşık 1 milyar liralık bir değere ulaşan şirketteki Yıldız Holding'in payına önce Eczacıbaşı Grubu talip olmuş, son anda bu süreç sona ermişti. Şirketteki son kalan Yıldız Holding payını BİM ve hissedarları Mustafa Latif Topbaş, Ahmet Arif Topbaş ve Tahir Pazarlama aldı. Yine edindiğim bilgilere göre Yıldız Holding, bu satışla elde ettiği gelirin bir kısmını sendikasyon kredilerinin kapanmasına, bir kısmı da atıştırmalık ve perakende gibi ana işlerin büyümesine, yeni marka oluşturmasına yani yatırıma harcayacak."