Tarım Bakanı Pakdemirli: Kenevir üretimini artıracağız

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dünkü açıklamaları doğrultusunda, kenevir üretimini artırmak için çalışma başlattıklarını söyledi. Türkiye'de halen 19 ilde izinli olarak kenevir üretimi yapılabiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, önümüzdeki dönemde ekolojik olarak kenevir üretiminin yapılacağı yeni yerlere izin vereceklerini duyurdu. Ayrıca bakanlığa bağlı Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle bir araştırma projesi de yürütüldüğü bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dünkü "Ülkemizde keneviri yok ettik. Bize dost görünen düşmanlar ülkemden, Rizem’den keneviri söküp aldılar. Biz şimdi keneviri dışarıdan ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor" açıklaması sonrası Tarım Bakanlığı harekete geçti. Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Tarım Öğreniminin 173. Yıl Dönümü' programında konuşan Bekir Pakdemirli, önümüzdeki dönemde kenevir üretimini artırmak için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Bakanlık olarak şu anda 19 ilde kenevir üretimine izin verdiklerini hatırlatan Pakdemirli, şu bilgileri verdi: "Ticari faaliyetin arz ve talebine göre lokasyonları büyüteceğiz. Ayrıca bakanlığımıza bağlı Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle bir araştırma projesi de yürütülüyor. Önümüzdeki dönemde, ekolojik olarak kenevir üretiminin yapılacağı yeni yerlere izin vereceğiz. Araştırma projemizin çıktılarını da hem üreticilerimiz hem sektörümüz hem de tüm paydaşlarla paylaşacağız."

Pakdemirli ayrıca elektrikli traktörün Ar-Ge çalışmalarına da başladıklarını vurgulayarak, "İnşalllah mart ayında Sayın Cumhurbaşkanımızı bindireceğiz. Bu konudaki çalışmalarımız da yakın gelecekte sonuç vermiş olacak" açıklamasında bulundu.

VALİ: KENDİLİĞİNDEN ÇIKAN KENEVİRLERİ YAKMAYACAĞIZ

Kırklareli Valisi Osman Bilgin de katıldığı bir etkinlikteki soru üzerine, "Kentimizde kendiliğinden çıkan 2.5 milyon Hint keneviri var. Artık bunları yakmayacağız. Kenevirle ülke ekonomisine katkı sağlayacağız" dedi.

İl Emniyet Müdürü Erkin Adalar ile kenevir üretimi hakkında görüşerek bir proje hazırladıklarını açıklayan Bilgin, kendiliğinden yetişen bu kaynağın iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

KENEVİR ÜRETİMİ YAPILAN İLLER

Tarım Bakanlığı'nın Ekim 2016'da verdiği izinle Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak'ta kenevir üretimine başlanmıştı.

Kenevir üretimi uyuşturucu madde sınıfında olduğu gerekçesiyle birçok ülkede yasaklanmış durumda. Kenevir tekstilden ilaç sektörüne kadar geniş bir alanda kullanılabiliyor. Kenevirden elde edilen ürünlerin dünya genelindeki payı ise 4 milyar dolar civarında...

(HABER MERKEZİ)