GSS ve SGK prim borçları için ek süre

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve SGK prim borçları için yapılandırma süresi beklentiler doğrultusunda 28 Şubat tarihine kadar uzatıldı.

DUVAR – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK’ye olan sigorta prim borçlarını yapılandırmak için başvurduğu halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde yatıramayan ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara yeni hak tanındığını duyurdu. Zümrüt, bu kişilerin 28 Şubat’a kadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma haklarının devam edeceğini söyledi. Yapılandırmadan faydalanan işverenlerin istihdam teşviklerinden ve sağlık hizmetinden de yararlanmaya devam edecekleri bilgisini verdi.

Bakan Selçuk ayrıca 2018/Aralık ve 2019/Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken GSS prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammı uygulanmaksızın şubat sonuna ödenebileceğini kaydetti.

Yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını belirten Bakan Selçuk, şu değerlendirmede bulundu: “Yapılandırma haklarını devam ettiren işverenlerimiz, ‘Borcu yoktur’ belgesi alabilecek, istihdam teşviklerinden yararlanabilecekler.”
(HABER MERKEZİ)