BDDK: Aktif kalitesi kaynaklı riskler yönetebilecek seviyede

BDDK, bankaların mali yapılarının ve aktif kalitelerinin belirlenmesi amaçlı çalışmaların tamamlandığını duyurdu. Açıklamada, "Sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri yönetebilecek seviyede olduğu tespit edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) yapılan yazılı açıklamada, Yeni Ekonomi Programı kapsamında bankaların mali yapılarının ve aktif kalitelerinin belirlenmesi için yapılan çalışmaların tamamlandığını belirtildi.

Açıklamada, "Bankaların olası aktif kompozisyonlarında yapacakları değişikliklerin etkileri göz ardı edildiğinde, önümüzdeki yıl içerisinde bankacılık sektöründe kredilerin takibe dönüşüm oranının yüzde 6’ya yükselebileceği, sermaye yeterlilik rasyosunun ise yüzde 15.5’e gerileyebileceği tahmin edilmektedir" denildi.

Risklerin yöneltilebilir seviyede olduğu aktarılan açıklamada, "Sonuç olarak, söz konusu çalışmalar neticesinde bir bütün olarak sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri yönetebilecek seviyede olduğu tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)