Zorlu'dan yerli oto 'VEO' için tescil başvurusu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla oluşturulan Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Vestel, bir otomobil tasarımı için tescil başvurusu yaptı. 'VEO' adı verilen otomobilin tasarımları da ilk kez kamuoyuna yansıdı.

DUVAR – Zorlu Grubu, yerli otomobil yapımı için çalışmalarını hızlandırdı.  Türk Patent ve Marka Kurumu’na Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. aracılığıyla yapılan tasarım tescil başvurusunda, otomobilin ilk görselleri de paylaşıldı.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre Vestel 7 Eylül 2018’de tescil başvurusu yaptı. Başvurunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ‘VEO’ olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.


Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’de Zorlu Holding’in, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu ve Turkcell ile birlikte yüzde 19’arlık payı bulunuyor.

Gürcan Karakaş’ın CEO olarak görevlendirildiği ve ilk prototipinin 2019 yılının sonunda çıkması beklenen yerli otomobil projesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ise yüzde 5’lik payı var.