Ahmet Güldal: 250 bin ton ekmeklik buğday ithal edeceğiz

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, ithalat yetkisini bu hafta kullandıklarını belirtti. Güldal, "250 bin ton ekmeklik kaliteli buğdayı Türkiye'ye ithal etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, buğday ithal edileceğini söyledi. Güldal, "250 bin ton ekmeklik kaliteli buğdayı Türkiye'ye ithal etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu takviye süreci ihtiyaç olduğu sürece devam edecektir" dedi.

Karadeniz Un Sanayicileri Derneği tarafından Samsun'da "Genişletilmiş Sektör Toplantısı" düzenlendi. Toplantıya, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Karadeniz Un Sanayicileri Derneği Başkanı Günhan Ulusoy, kamu kurumları ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, 2018 yılının özellikle buğday ve arpa üretimi bakımından sorunlu geçtiğini söyledi.

Mevsimsel olumsuz şartların yaşanması dolayısıyla kalite probleminin de ortaya çıktığını belirten Güldal, "Türkiye'de TÜİK verilerine göre, buğday üretimimiz yıllık 21 milyon ton, arpa üretimimiz 7,4 milyon ton, mısır üretimimiz ise 5,7 milyon ton olarak tahmin edildi ancak hasat döneminde bunun biraz daha altında gerçekleştiğini hepimiz yakinen biliyoruz" dedi.

'BUĞDAY ÜRETİMİ 42 MİLYON TON AZALDI'

Stok takviyesi yaptıklarını dile getiren Güldal, şunları söyledi:

"TMO olarak arpa, buğday, mısır, nohut, mercimek alımı yaptık. Yaklaşık 2,5 milyon ton alım gerçekleştirdik ve stoklarımızı takviye ettik. Dünya hububat üretiminde de Türkiye'de yaşadığımız benzer sorunlar yaşandı. Buğday üretimi 42 milyon ton azaldı, 716 milyon tona düştü. Arpa üretimi 140 milyon tona düştü, mısır üretimi ise geçen yılın 19 milyon ton daha üzerinde gerçekleşti, 1,07 milyar tona ulaştı. Ancak mevsimsel nedenlerle kalite problemleri ortaya çıktı. Buğday fiyatlarında yüzde 20 artışların yaşandığını da hepimiz biliyoruz. Ülkemizde çiftçilerimizin önemli bir kısmı hububat üretimi yapıyor. Asla vazgeçemeyeceğimiz tarım, en stratejik alanı hububat üretimidir."

'TÜRKİYE'NİN İHTİYACI KARŞILANACAK'

Döviz kurlarında yükseliş yaşanmasıyla sıkıntılı bir süreci yaşadıklarını ifade eden Güldal, "Bu süreç içerisinde ülkemizdeki hububat fiyatları, iç piyasa fiyatları dünya fiyatlarının oldukça altında kaldı. Bu durum ise yurt içi piyasalarının bir beklenti enflasyonu oluşmasına yol açtı. Bu noktada gıda güvenliğinin, dolayısıyla tarımın önemini bir kere daha her zamankinden çok daha önemli olduğunu müşahede etmekteyiz" diye konuştu.

"Hükümetin verdiği sıfır gümrüklü ithalat yetkisini bu hafta salı günü itibarıyla ihalemizi yaparak hayata geçirdik" diyen Güldal, "250 bin ton ekmeklik kaliteli buğdayı Türkiye'ye ithal etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu takviye süreci ihtiyaç olduğu sürece devam edecektir. Bize verilen talimat budur. Türkiye'nin ihtiyacı bir şekilde karşılanacaktır" dedi. (SAMSUN/DHA)