Osman Yardımcı: Tavuk etine 9 ayda yüzde 200'ün üzerinde zam yapıldı

Türkiye Kasaplar Odası Genel Başkan Yardımcısı Osman Yardımcı, döviz kuru gerekçesiyle tavuk eti fiyatına zam yapılmasına tepki gösterdi. 9 ayda yüzde 200'ün üzerinde zam yapıldığını söyleyen Yardımcı, "Bunun adı fırsatçılıktan başka bir şey değil. Devletin buna dur demesi gerekir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Kasaplar Odası Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, döviz kuru üzerinden tavukçuluk sektöründe fırsatçılık yapıldığını iddia etti. Yardımcı, tavuk etine 9 ayda yüzde 200'ün üzerinde zam yapıldığını söyledi.

'DEVLETİN BUNA DUR DEMESİ GEREKİR'

Osman Yardımcı, döviz kurundaki yükseliş gerekçesiyle tavukçuluk sektöründe fırsatçılık yapanlara olduğunu söyledi. "Tavuk eti fiyatının kırmızı et fiyatlarıyla yarıştığını" belirten Yardımcı, “Bunun adı fırsatçılıktan başka bir şey değil. Devletin buna dur demesi gerekir" dedi.

Tavuk eti fiyatlarına 9 ayda yüzde 200'ün üzerinde zam yapıldığını söyleyen Yardımcı, “Tavuk göğsünün fiyatı 2 hafta önce 18, bir hafta önce 22 liraydı. Bugün sadece bize gelişi 28 lira oldu. Ocak ayında 10 liraydı. Tavuk kanadının kilosu ocak ayında 7 lira 70 kuruşken bugün 21 lira. Kırmızı ete 1 lira zam geldiğinde ülke ayağa kalkıyor" diye konuştu.

Yardımcı, kırmızı ete 4 lira zam geldiğini fakat yarısını fiyatlara yansıtarak vatandaşa yardımcı olmak istediklerini belirtti. Tepki göstermekten başka bir şey yapamadıklarını dile getiren Yardımcı, “Esnafa satma diyemeyiz. Büyük marketlerin satışını durdurmamız imkansız" dedi.

'BAKANLIK RANDEVU TARİHİNİ NETLEŞTİRMELİ'

Kasaplar Federasyonu olarak Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan randevu istediklerini aktaran Yardımcı, “Dertlerimizi ve isteklerimizi iletmemiz gerek. Bakanlığın randevu tarihini en kısa sürede netleştirmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Kaçak et satışının önüne geçmek için, "Sağlıklı nesiller için sağlıklı et yiyelim" adlı çalışma başlattıklarını açıklayan Yardımcı, “Yeni çalışmalarımız bunu takip edecek. Antalya Kasaplar Odası olarak tüm esnafımızın denetimini yapıyoruz" şeklinde konuştu. (ANTALYA/DHA)