TZOB: Fındıkta TMO'yu bekleyin

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, doların geçen yıla göre yüzde 80 artış göstermesine rağmen fındığın en büyük alıcı konumundaki yabancı firmanın (İtalyan Ferrero) aynı fiyatı önerdiğini söyledi. Bayraktar, TMO'nun kısa süre içinde piyasaya gireceğini belirterek, "TMO piyasaya en az 15 liradan girmeli" dedi. Bayraktar, üreticilerden de TMO'yu beklemelerini istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye ekonomisine yıllık ortalama 2 milyar dolar döviz getirisi sağlayan fındıkta hasadın büyük bölümü tamamlandı. Kurutulan fındıklar da yavaş yavaş piyasaya girmeye başladı. Ancak fındığın en büyük alıcısı konumundaki İtalyan Ferrero şirketi, açıkladığı fiyatla üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise Tarım ve Orman Bakanlığı'yla yaptığı görüşmelerde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasaya kısa bir süre sonra gireceğini öğrendiklerini bildirerek, "Üreticimize sesleniyorum, TMO’yu bekleyin. Fiyat TMO'da yüksekse fındığınızı TMO’ya, piyasada yüksekse piyasaya verin, kesinlikle emanete fındık bırakmayın" çağrısı yaptı.

Karadeniz çiftçisinin gözü kulağının alım fiyatlarında olduğunu vurgulayan Bayraktar, fındık üretiminin yüzde 75’inin ihracata gittiğini söyledi. Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini, dünya ihracatının yüzde 75’ini Türkiye’nin karşıladığını ifade eden Bayraktar, şunları söyledi:

"Bundan dolayı ülkemizdeki fındık fiyatı dünya piyasalarını da belirlemektedir. Şu anda serbest piyasa fiyatlarına baktığımız da fındık fiyatları kilogramda 10 lira 50 kuruş ile 13 lira 50 kuruş değişmektedir. Bu fiyatlar üreticilerimiz tarafından kabul görülen bir fiyat değildir. Zaten külleme hastalığı, fındık kokarcası ve doğal afetler nedeniyle rekolte geçen yılın çok altında kalacaktır. Çiftçimiz bir yıl boyunca bahçesine her türlü bakımı yaptı, gübresini, ilacını kullandı. Yaşanan verim düşüklüğü fındık maliyetini daha da artırdı. Artan girdi ve işçilik maliyetleri de işin cabası oldu. Zor durumda olan üreticimiz, bir de kendince fiyat açıklayarak piyasaları alt üst eden yabancı firma tarafından daha da zora sokuldu."

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Bayraktar, dün itibarıyla doların geçen yılın aynı gününe göre yüzde 80,5 artışla 3,4508 liradan 6,2298 liraya çıktığını ancak Türkiye’de faaliyet gösteren ve fındığın önemli bir bölümünü satın alan yabancı firmanın kurdaki artışı dikkate almayarak, hemen hemen geçen yılki fiyata yakın 11 lira 25 kuruş alım fiyatı açıkladığını söyledi. "Geçen yılın fiyatı kadar fiyat açıklayan bu yabancı firma, dövizdeki artış nedeniyle dolar bazında çok daha düşük fiyata alacağı fındıkla kârını mı katlayacak. Yoksa üretip ihraç ettiği fındıklı çikolata ve fındık ürünlerinin fiyatlarını dolar bazında aşağı mı çekecek?" sorusunu yönelten Bayraktar "TMO piyasaya girecek. Fakat TMO’nun, üretici maliyetleri, enflasyon ve üretici refahı göz önünde bulundurularak piyasaya en az kilogram başına 15 liradan girmesi gerekir. Piyasadaki fındık fiyatının üzerinde bir fiyat vererek ödemesini bir ya da iki hafta içinde yapacağını söyleyip, çiftçinin elinden fındığını alanlar olduğu duyumları da kulağımıza geliyor. Ortada ne sözleşme var ne para takası var. Üreticinin bir yıl boyunca emek harcadığı ürününü alarak kayıplara karışıyorlar. Üreticilerimize sesleniyorum, tanımadığınız insanlara fındığınız vermeyin" dedi.

(ANKARA-DHA)

Etiketler fındık TMO ferrero