Merkez Bankası, borç verme faizini yükseltti

Merkez Bankası PPK toplantısında, "fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılması" kararı alındı. Merkez Bankası'nın, bankalararası gecelik vadede uyguladığı borç verme faizi de yüzde 3 oranında yükseltildi. Açıklamanın ardından, ABD Doları 4,5590 liraya kadar geriledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), olağanüstü toplantı yaptı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, toplantıya, Başkan Murat Çetinkaya ile üyeler Ömer Duman, Erkan Kilimci, Emrah Şener, Murat Uysal katıldığı belirtildi.

Geç likidite penceresi uygulaması kapsamından borç verme faiz oranının yüzde 13,5’ten yüzde 16,5’e yükseltildiği kaydedilen açıklamada, "Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir" ifadelerini kullanıldı.

KURLARDA SERT DÜŞÜŞ 

Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından gün içinde 4,92 lirayı geçen ABD Dolar, 4.6316 liraya kadar geriledi. Yine gün içinde 5,76 liraya kadar yükselen Euro, 5.4244 liraya düştü.

Saat 19.35'te ABD Doları 4,5590 liradan; Euro da 5,3388 liradan fiyatlandı.

Mehmet Şimşek: TCMB Başkanı ve PPK üyelerine tam desteğim varMehmet Şimşek: TCMB Başkanı ve PPK üyelerine tam desteğim var

"Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek" denilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutulmuştur.

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştur.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 13,5’ten yüzde 16,5’e yükseltilmiştir.

Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." (HABER MERKEZİ)